Další díly seriálu
Rozhovor se starosty najdete ZDE

V sedmičlenné radě města usednou hned tři. Dva radní jsou z Občanského sdružení pro Pohořelice, po jednom pak ze Sdružení nestraníků a Volbu pro Pohořelice – TOP 09. Žádnou koaliční smlouvu spolu ovšem političtí partneři nepodepisovali, spoléhají na ústní dohodu.


Jak jste přečetl vzkaz voličů ve volbách, které ODS vyhrála?

Těžko v tom hledat nějaký vzkaz. Podle mého názoru lidé chtějí, aby se pokračovalo v tom, co jsme dělali, ale možná to chtějí dělat v jiném složení. Jiné vysvětlení nemám. Každopádně si myslím, že dosavadní kroky nebyly špatné a určitě ne v neprospěch města.

Byla povolební vyjednávání poté, co se do zastupitelstva dostalo hned osm kandidujících stran a sdružení, hodně složitá?
Ani ne. Setkal jsem se s vyjednávacím týmem za ODS se zástupci všech, tedy i opozičních kandidátek. Prakticky se všemi jsme se dohodli na nějaké formě spolupráce. Program rozvoje města a základní priority mají takřka všechny kandidátky totožné. Spíše šlo o to, nakolik pro koho bude či nebude průchozí, že nový místostostarosta bude také z ODS. Aby to někdo nevnímal jako křivdu. Miroslav Novák, který se stal mým zástupcem, je mi blízký povahově i způsobem myšlení. Jako bývalý vedoucí finančního odboru bude částečně dohlížet na chod financí s tím, že část kompetencí přerozdělí mezi své bývalé podřízené. Je to cesta k úsporám, snaha o maximální hospodárnost.

Proto jste se také rozhodli snížit počet místostarostů z dosavadních dvou na jednoho?
Ano. Řada kandidátek to měla ve snaze ušetřit ve volebním programu. Městská pokladna totiž není tak plná, jak bychom si přáli a představovali. Předpokládám proto, že dojde i k omezení investičních akcí, které vždy dozoroval jeden z místostarostů. Investice si nyní beru nově na starost já. Dá se očekávat, že jich opravdu nebude tolik jako dříve.

Jaké priority jste si pro nadcházející čtyři roky stanovili?
Zatím ještě nemáme úplně jasno. Celé to období bude podle mě hodně složité. Kvůli zapojení do vodohospodářského projektu Břeclavska jsme si vzali padesátimilionový úvěr, takže máme nyní závazky asi pětasedmdesát milionů korun. Musíme tedy hlavně splácet. Moc peněz na investování skutečně zbývat nebude. Všechny volební programy se i proto shodují v tom, že je třeba v maximální míře využít možností dotačních titulů ke zlepšení vzhledu města, například zateplení městských či veřejných budov. Podle výzev se budeme snažit zapojit a čerpat, i když víme, že uspět se žádostí o dotaci z evropských peněz je docela problém.

Kdo je Josef Svoboda

* narodil se 12. listopadu 1958, od narození bydlí v Pohořelicích, zpočátku v části Velký Dvůr

*je ženatý, má dvě děti

* vystudoval Střední ekonomickou školu v Brně a Vysokou školu ekonomickou v Praze

* pracoval ve Zbrojovce Brno, po roce 1990 jako ekonom v privátní sféře, později působil Agrobance a posléze Komerční bance

* od března 2001 nastoupil jako uvolněný místostarosta Pohořelic, od roku 2002 je starostou města, od 2006 členem ODS

* k jeho zálibám patří práce na zahrádce, pěší turistika, příležitostně také kultura a sport

CELÝ ROZHOVOR SI PŘEČTĚTE V ÚTERNÍM VYDÁNÍ BŘECLAVSKÉHO DENÍKU ROVNOST