„Pojítkem mezi nemocnými jsou jejich kontakty z diskoték nebo dalších míst. Hledáme sexuální partnery jednotlivých pacientů za určitou dobu. Řešíme případ od případu. Jsou i z okolních okresů. Například z Hodonína nebo vzdálenější Třebíče," uvedla primářka kožního oddělení břeclavské nemocnice Taťána Hotařová. Ta se obává, že nakažených příjicí na Břeclavsku přibude.

Situace na Hodonínsku se i tak zdá být klidná, a to v obou nemocnicích. „Ani loni jsme neměli žádný záchyt této nemoci," zavzpomínala na poslední případ ředitelka hodonínské nemocnice Věra Dostálová. Ta ale nedisponuje kožním oddělením jako nemocnice kyjovská. „V posledních měsících nemáme žádný nový výskyt syfilidy," sdělil ředitel kyjovské nemocnice Petr Svoboda.

Čtěte také: Syfilis straší mládež na Břeclavsku. Čtyři nakažení jsou jen začátek

Veřejnost uklidňuje i epidemiolog Libor Šmíd. „Neobjevil se nám tady nějaký zvýšený výskyt," ubezpečil hodonínský epidemiolog.

Jeho slova potvrdila i krajská hygienička Radka Boháčová. „Čísla nakažených jsou minimální. Epidemiologická situace je klidná, nijak nevybočuje z normálu," uvedla pracovnice epidemiologického oddělení krajské hygienické stanice v Brně s tím, že lokální data k výskytu příjice poskytovat nebude.

PETR TUREK
PŘEMYSL SPĚVÁK