Hustě padající sněhové vločky v úterý od rána zahalily prakticky celé Břeclavsko. Na většině míst okamžitě tály, ale našly se i oblasti, kde zemi pokryla vrstva rozbředlého sněhu. Silničáři, ale i úklidové čety tak museli nezvykle brzy do terénu.

„Vyjížděli jsme kolem desáté hodiny. Rozbředlý sníh zůstával ležet nad Kurdějovem, v okolí Borkovan na silnici z Brna do Hodonína a také na Pálavě u Klentnice. Prostě ve vyšších místech okresu. Vyrazili jsme tam a raději to posypali,“ sdělil šéf břeclavského střediska Správy a údržby silnic Ladislav Hádlík.

Ten dlouho nepamatuje, že by na Břeclavsku sypače vyjížděly tak brzy. „Obvykle vyrážíme kolem Martina, dřív ne. Třetího listopadu, to už dlouho nepamatuji. Bylo to první zimní připomenutí, taková rozcvička,“ smál se Hádlík. Včerejší pokračující sněžení mu ale na optimismu mírně ubralo. „Budeme držet služby,“ slíbil řidičům.

Rozbředlý sníh, který na některých místech pokryl silnice, naštěstí na Břeclavsku nezpůsobil žádnou vážnější nehodu. Alespoň do odpoledních hodin. „Zatím nemáme nahlášenou ani jednu dopravní nehodu, která by souvisela se sněhem. Teď máme třetí nehodový výjezd. Nic divokého se naštěstí neděje,“ konstatoval vedoucí břeclavského dopravního inspektorátu Jiří Mach.

Plné ruce práce měli se sněhem už od rána v Klentnici. „Začalo padat už od čtyř, pěti hodin a vydrželo to po celý den. Museli jsme na to reagovat. Hned o půl sedmé ráno vyjeli pracovníci obce uklízet chodníky s kultivátorem se zametacím kartáčem. V provozu byl i obecní traktor s radlicí. Chodníky a místní komunikace jsme uklízeli až do čtyř hodin,“ popisoval boj s bílým přívalem starosta obce Roman Koprivňanský.

Sníh se v Klentnici držel po celý den, na rozdíl třeba od níže položeného Mikulova. Místy ho bylo až deset centimetrů. „Děkuji občanům, kteří si před svými domy sníh sami uklidili. Postarat se o chodníky v celé obci je pro nás velká zátěž, sami to nestíháme. Vždyť už sněží déle než dvanáct hodin,“ přiznal v podvečer v narážce na nový zákon, podle kterého zodpovídají za odhrnuté chodníky obce.

S odklízením sněhu chtějí Klentničtí pokračovat zase ráno od půl sedmé. Bude–li třeba. Na udržování chodníků i v noci totiž nemá obec dostatek pracovních sil.

Podle meteorologů má sněžit i v dalších dnech. „Ve vyšších polohách nad čtyři sta metrů může napadnout za jeden den až pět centimetrů sněhu, který jen tak neroztaje,“ předpovídá Miroslav Hradil z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

S kluzkými silnicemi, které zasype sníh, budou mít problémy hlavně řidiči, kteří nestihli vyměnit letní pneumatiky za zimní. To na poslední chvíli vzhledem k obsazeným pneuservisům nemusí být vůbec jednoduché.

Autoři: Michal Šupálek a Aneta Šedá