Ochránci přírody udělili městu Břeclav výjimku na konání světoznámého hudebního festivalu Creamfields, který se má uskutečnit příští rok. Požadují však dodržení stanovených podmínek, aby nedošlo k ohrožení vzácného sysla obecného.
„Dopis s vyjádřením jsme dnes odeslali na adresu Správy Chráněné krajinné oblasti Pálava v Mikulově. Akce se může konat, pokud organizátoři vyznačí polovinu letiště. Na její druhé části se pak musí zamezit pohybu účastníků festivalu,“ řekla Jitka Uhlíková z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.

Podle ní je těžké říct, zda může hudební produkce syslům nějak příliš vadit. Vyvrátila ale, že by je to mělo ohrozit na životě. „Jedná se o akci, která má začít v patnáct hodin a skončit někdy nad ránem. Sysel je aktivní přes den, v noci je schovaný v noře,“ vysvětlila odbornice. „Chtěli jsme, aby ochránci přírody nebyli jen ti, co všechno zakazují, takže jsme se snažili najít kompromis. To se, myslím, podařilo,“ dodala.

Syslí kolonie žije podle průzkumu vypracovaného ochránci přírody v části letiště u zahrádkářské kolonie. Hudební produkce se má odehrávat na asi patnáctihektarové ploše zhruba čtyři sta metrů od místa výskytu hlodavců. „Součástí žádosti o výjimku bylo několik podmínek. Bude se dohlížet třeba na dodržování zákazu parkování či používání herbicidů,“ poznamenal vedoucí odboru životního prostředí břeclavské radnice Vilém Vyhnálek. Syslům jinak pohyb lidí v tak velké vzdálenosti od jejich příbytků nijak zvlášť nevadí. Dokazuje to i běžný provoz na letišti.

Zástupci Aeroklubu Břeclav, který letiště léta provozuje, s konáním festivalu na letištní ploše souhlasí. Ovšem za splnění určitých podmínek. „Například že plochu převezmeme ve stavu, v jakém jsme ji poskytli. Nechceme, aby na ní kromě pošlapané trávy, čemuž asi zabránit nelze, povalovaly třeba odpadky,“ podotkl předseda aeroklubu Roman Mrázik. Festival Creamfields považuje za dobrý projekt.

Výskyt syslů na přistávací dráze naopak považuje za velký problém. „Sysli nám dělají na letišti divy. Díry, které nechávají v zemi, představují značné riziko. Pokud někomu zůstane při přistání v díře podvozek, škodu pak platíme my,“ stěžuje si Mrázik…

Více v Břeclavském deníku v pátek 12. října