Szidi Tobias, vlastním jménem Sidónia Tobiášová, pochází z Královského Chlumce na východním Slovensku, kde se před 47 lety narodila do železničářské rodiny. Než vstoupila do umělecké branže, prošla si několika profesemi od dělnice v koksovně přes knihovnici až po nápovědu v divadle. Tomu se začala naplno věnovat na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě, kde už při studiu hostovala na hlavní slovenské scéně – Slovenském národním divadle. Tam ostatně hrává dodnes. Vídat ji na jevišti mohou diváci také ve Studiu Lasici a Satinského či v jejím domovském divadle Astorka Korzo 90´. Zahrála si i v několika filmech jako Díky za každé nové ráno, Kruté radosti nebo Let asfaltového holuba.

Charisma Szidi Tobias funguje stejně tak dobře na divadle, jako při koncertech. Oba umělecké světy se u ní totiž skvěle doplňují a propojují. Podstatnou roli v tom hraje i hudební žánr, kterým je pro Tobias šanson ovlivněný různými žánry.

Vstupenky v kině

Své písně zpívá v češtině, slovenštině i maďarštině. Vychází v nich z kvalitních básnických textů a nezaměnitelné barvy hlasu. Náladami se čile pohybuje od melancholie až po rozpustilou radost a lehkost bytí. Kritici ji často přirovnávají k Haně Hegerové i Angličance Marianne Faithfull.

Obě polohy jdou slyšet i na novém albu Jolanka, jež nabízí jedenáct písní s hudbou Tobiasina dvorního skladatele, producenta a hudebníka Milana Vyskočániho. O texty se opět postaral Peter Lipovský, Szidiin osobní textař a životní partner. Jednou písní přispěl i Milan Lasica, na albu se navíc podílelo také šestadvacet vynikajících hudebníků od Stano Palúcha po Marcela Buntaje.

Zpěvačka za svou kariéru vydala kromě novinky dalších pět sólových alb, z toho jedno zlaté. Její hlas lze slyšet také v hudebních projektech slavné autorské dvojice Hapka – Horáček. Z jejich spolupráce pochází rovněž známá píseň Na hotelu v Olomouci, jež na zítřejším koncertu podle pořadatelů též zazní.

Stejně jako loni, kdy Tobias ozdobila a zaplnila v adventním čase mikulovský zámek, přiveze i do Břeclavi své vánoční písně. Příchozí si také budou moci poslechnout skladby z nové nahrávky, s níž navštíví na turné jen šest měst, jako jedni z prvních. Po Břeclavi budou následovat koncerty v Bratislavě, Brně či Ostravě. Vstupenky za tři sta korun jsou v prodeji na pokladně kina Koruna.