Archeologický ústav Akademie věd pořádá akci poprvé. Kvůli koronaviru. „Chtěli jsme lidem, kteří stráví léto v Česku, nabídnout nová místa, která mohou navštívit. Některé lokality nejsou běžně k vidění, navíc za doprovodu odborníků,“ uvedla mluvčí Archeologického ústavu Zdenka Kosarová. Projekt, který odstartoval na konci června, potrvá až do září.

Lidé o něj jeví velký zájem. Skrz rezervační systém na webových stránkách Archeologického ústavu si lidé rezervují prohlídky v řádu stovek denně. Že archeologické objevy lákají, potvrzuje i Tereza Svobodová z Centrály cestovního ruchu jižní Moravy „Návštěvnost v archeoparku v Pavlově nebo jeskyni Býčí skála je dlouhodobě vysoká,“ řekla Svobodová.

Komentované prohlídky na jižní Moravě
- Archeopark Pavlov: paleolitické lovecké sídliště
- Býčí skála: jeskyně s nálezy z doby železné
- Brána do Římské říše římské: opevnění u Pasohlávek
- Zřícenina hradu Holštejn: středověké sídlo, zaniklé město
- Pohansko u Břeclavi: raně středověké centrum
- Mikulčice: raně středověké hradiště
- Kateřinská jeskyně: naleziště pozdního neolitu
- Vejštice: hradiště z pozdní doby kamenné

I student historie Lukáš Kunovský hodlá některou z vybraných lokalit navštívit. „Projekt zní zajímavě. Chtěl bych se podívat do Mikulčic nebo na Pohansko. Jsou to nejzachovalejší hradiště z Velké Moravy, která mě velmi zajímá,“ řekl.

Krom odborného výkladu o nálezech v daných lokalitách se lidé dočkají i přiblížení práce archeologů a na některých místech navštíví probíhající archeologické výzkumy. V Jihomoravském kraji si vyberou z patnácti míst.

Archeologické nálezy na jižní Moravě se těší celosvětové významnosti. Nejznámějším nálezem je socha Věstonické Venuše z období paleolitu, ale dosud trvající výzkumy římského osídlení u Mušova odhalili významnost tehdejšího vojenského tábora.

Díky velkému zájmu Archeologický ústav uvažuje, že projekt uspořádá i příští rok.

MAGDA DUHONSKÁ