„Námluvy už jsme absolvovali, koalice je. Veřejně ji ale oznámíme až po ustavujícím zastupitelstvu, které prověří platnost dohod," uvedl v pondělí současný starosta města Josef Svoboda z ODS.

Občanští demokraté skončili ve volbách druzí, 22,4 procenta hlasů jim vyneslo pět mandátů. Ze Svobodových slov vyplynulo, že ODS by ve vedení města znovu neměla chybět. Potvrdil totiž, že bude už počtvrté usilovat o starostovský post. „Nabízím své dosavadní zkušenosti," jasně se vyslovil Svoboda.

Že koalice v Pohořelicích bude většinová, potvrdila Monika Janičatová z Občanského sdružení pro Pohořelice. To volby ve městě vyhrálo, získalo 25,6 procenta hlasů a šest křesel v zastupitelstvu. „Naše sdružení bude součástí koalice," řekla v pondělí Janičatová.

Už ODS s Občanským sdružením pro Pohořelice budou mít v zastupitelstvu města většinu – jedenáct mandátů 
z celkových jednadvaceti. Zda se k nim připojí ještě někdo další, se v pondělí Břeclavskému deníku Rovnost nepodařilo zjistit.

V pohořelickém zastupitelstvu zasedne ještě dalších šest subjektů. Třetí skončilo ve volbách ANO 2001 s 13,5 p­rocenty a třemi zastupiteli. Po dvou mandátech získaly KSČM (12,2 %) a ČSSD (8,5 %). Jedno místo obsadí TOP 09, Moravané i KDU-ČSL.