Palcem dolů ukazuje, jaký názor má na protestní jízdu regionálních zemědělců. Je středa půl deváté ráno a traktoristé společně s představiteli zemědělských firem se srocují k nejhlasitější regionální demonstraci za poslední léta. V akci jsou desítky nespokojených chovatelů a pěstitelů.

„Chceme především upozornit lidi a získat je na svou stranu. Dopady na rozhodnutí vlády, čili zrušení zelené nafty a spotřební daně na tichá vína, budou na Břeclavsku jedny z nejsilnějších. Vláda nedbá na zachování konkurenceschop­nosti," říká předseda Okresní agrární komory a senátor Jan Hajda. Hodiny ukazují devátou. Stroje startují. Je čas vyrazit. Redaktor Břeclavského deníku vyjíždí společně se zemědělci.

09.03 – „Chtějí jet pětadvacet, tolik mi to ani nejede," vtipkuje starší muž a sedá za volant. Kolona se rozjíždí. Směr Podivín.

09.10 – Ačkoliv zemědělci vyjeli teprve před pár minutami, za nimi už se tvoří had z osobních i nákladních aut. Někteří šoféři odmítají jet krokem a pouští se do předjíždění. Mnohdy si ale polepší jen o pár metrů.

09:18 – Kdo má v autě zapnuté rádio, často slyší slova a přání o trpělivosti. „Jestli jste v koloně, buďte v klidu." Těžko říct, zda při těch slovech spíše někteří netlučou hlavou do volantu.

09.24 – Traktory a jejich doprovod zatáčí ze silnice 425 a míří do centra Podivína. Aby těžké stroje mohly odbočit doleva, dopravní policisté zastavují provoz v protisměru. Zemědělci mají dnes přednost. Jinak by se kolona natáhla na kilometry.

09.40 – Demonstranti protnuli střed Podivína a v dálce už vyhlíží Lednici.

10.10 – Už tak zacpaná Břeclav dostane za okamžik další dopravní úder. Někteří chodci kroutí nechápavě hlavou. „Ať klidně protestují, ale tady? Vždyť i tak je to hrůza. Ráno se prý jen o kousek dál srazila dvě auta. Chci jet do obchodu, ještě si to ale rozmyslím," míní například devětašedesátiletá Břeclavanka.

10.20 – Traktory projíždí městskými částmi Charvatská Nová Ves, Poštorná a za dohledu stovek lidí jedou okolo kostela Svatého Václava. Zelená na semaforech je pouští bez zastavení. Lidé se bleskově snaží číst hesla, která jsou na autech a traktorech. Kreativní jsou zejména protestující z Kravihorské republiky v Bořeticích.

10.30 – Nízkou rychlostí se zemědělci prodírají rušnými ulicemi Břeclavi. Po pár minutách projíždí kruhovým objezdem a odbočkou doleva se vrací k místu, odkud v devět vyjeli.

10.40 – Původně o sobě chtěla dát kolona vědět také v Moravském Žižkově a Velkých Bílovicích. Není však už čas. „Respektujeme dohodu, že jízda potrvá do jedenácti hodin," zdůvodňuje zkrácení cesty vedoucí „rakvické" skupiny Antonín Homola.

10.50 – Řidiči nuceně jedoucí za zemědělci jsou netrpěliví. Do protisměru a přes plnou čáru se vydal řidič žluté dodávky, kterého okamžitě stíhají doprovazející policistky. Stop! Policie! Maják i sirény jedou naplno. Tohle se bez pokuty neobejde.

11.00 – Konec. Zemědělci parkují na odstavném parkovišti a po krátkém rozloučení odjíždí. „Za jízdy jsem slyšel spoustu reakcí. Nechceme ale přece nic navíc? Chceme jen to, co má celá Evropa. Musíme se bránit, o tom je demokracie. Zásahy vlády jsou pro nás likvidační," dodává Homola.

Provoz má zase obvyklou tvář.

Celé online zpravodajství z protestu zemědělců sledujte zde: Traktory jely krokem. Protest se ale obešel bez větších komplikací