Z veterinářů na Břeclavsku se o prázdninách stávají napůl úředníci. V příhraničním regionu je totiž mezi lidmi zvýšený zájem o takzvané psí pasy.

Kdo chce se svým čtyřnohým miláčkem vyjet třeba na nákupy do Rakouska nebo se jen vydat koupat do blízkých Sekul na Slovensku, může se setkat s řadou problémů. Těm majitelé psů, koček a fretek mohou předejít právě pomocí psího cestovního dokladu.

„Jeli jsme na Slovensko, takže jsme nechtěli riskovat problémy na hranicích. Naší Betynce jsme nechali dát čip, a pak jí veterinář vydal pas, který platí do celé Evropské unie,“ popsala majitelka jezevčice Kateřina Hemzalová z Břeclavi.

„I s očkováním jsme platili šest set korun a navíc příští rok nemusíme platit poplatek za psa. A když se nám naše fenka ztratí, nemusíme se o ni díky čipu bát,“ dodala.

Veterináři psí pas doporučují každému, kdo alespoň jednou za čas se psem vyráží za hranice, i když třeba jen k sousedům.

„Kdo nemá psí pas, musí se připravit na řadu vyšetření a potvrzení. Proto je daleko snadnější a lepší si ho pořídit,“ uvedl břeclavský veterinář Jiří Krabička. Podle jeho slov musí nejdříve lékař zvíře naočkovat proti vzteklině, vybavit čipem nebo tetovat.

„Některé členské země Evropské unie požadují také záznam o odčervení nebo jiná očkování proti parazitům. To všechno se do pasu zaznamenává,“ dodal Krabička. Británie, Irsko a Švédsko navíc požadují potvrzení o účinnosti očkování proti vzteklině. Jinak musí zvíře zůstat v několikaměsíční povinné karanténě.

O psí pasy je mezi chovateli psů už nějakou dobu velký zájem. Pokaždé se ale ještě zvýší před prázdninami, kdy chovatelé odjíždějí na dovolenou.
„Většina majitelů psů v okolí už má pas vyřízený, někteří ale chodí teprve teď. Když nemají mezinárodní očkovací průkaz a další potřebné doklady, je to jediná a nejjednodušší možnost, jak vycestovat za hranice,“ míní veterinář Dušan Kočí z Valtic.