Bydliště Fernándezové, Presidencia Roque Sáenz Peňa, má s Velkými Bílovicemi historické spojení. Na počátku dvacátého století se někteří velkobílovičtí rodákci přestěhovali do Argentiny a stáli o zrodu tohoto města, kde pěstovali bavlnu. V posledních letech se obyvatelé obou měst navštěvují. „Mám příbuzné, kteří jsou v kontaktu s lidmi z Velkých Bílovic. Přivezla jsem hodně dárků, které jim tady mám rozdat. Jsou zabalené, takže nevím přesně, co v nich je," říká třicetiletá Argentinka.

Na jih Moravy přivezla také jihoamerický nápoj maté. „Cestou jsme ho nabízeli, ale zatím nikomu nechutnalo. Pít maté je u nás zvykem, ale když ho ochutná někdo tady, přijde mu hořké," popisuje Fernándezová.

V Česku zatím viděla jen Prahu a Velké Bílovice. „Velký kontrast oproti Argentině je, že lidé i prostředí jsou tu klidnější. Nemluví se tu tak rychle. Cestovali jsme ve stejnokroji a lidé nás přicházeli pozdravit," popisuje Argentinka a těší se na další setkání s velkobílovickými tanečníky i návštěvu tamních pamětihodností. V úterý už s krajany míří do Říma.

Argentinská tanečnice María Luz Fernándezová z argentinského Presidencia Roque Sáenz Peňa na vystoupení ve Velkých Bílovicích.