Rendlík, Vysavač nebo Novinoví šotci. To jsou názvy zájmových kroužků, na které lákají centra volného času děti na Břeclavsku. Narozdíl od školního roku sezona kroužků a klubů začíná až v říjnu.

„Září necháváme dětem čas na rozjezd ve škole. S kroužky začínáme teprve v říjnu. V tomto a minulém týdnu se konají první schůzky zájemců o jednotlivé kroužky,“ vysvětlil ředitel hustopečského centra volného času Pavučina Bořivoj Švásta.

Zdá se, že v Hustopečích bude letos největší zájem o tanec. „Do tanečního kroužku přišlo sto dvacet dětí. Nejde o klasické taneční, ale o street dance a hip hop,“ popsal nejůspěšnější kroužek nabídky Švásta. Kvůli velkému zájmu musely být děti rozděleny do třech skupin.

Kromě již tradiční keramiky lákají v Pavučině děti i na zajímavé názvy. Například Vysavač není odpolední program domácích prací. Zájemci se zabývají černobílou fotografií od vyfocení až po vyvolání.

V Pohořelickém středisku volného času jdou na dračku místa ve výtvarných skupinách. „Dřív o výtvarku velký zájem nebyl. V posledních letech se ale stále víc dětí hlásí právě do výtvarných kroužků,“ řekla ředitelka střediska volného času Pohořelice Monika Janičátová.

V Pohořelicích mají téměř všechna místa obsazena. „Děláme průzkumy, o které volnočasové aktivity by děti měly zájem. Podle toho vypisujeme kroužky a tvoříme jejich náplň. V dnešní době, kdy na sebe centra volného času musí umět vydělat, je atraktivnost nabídky důležitá,“ popisuje postup Pohořelických Janičátová.

V Břeclavi mohou děti navštěvovat kroužky v Duhovce Na Valtické nebo v Lidické ulici. „Na letošní rok jsme připravili i novinky. Pro starší děti je to alternativní výtvarný kroužek. Všechny věkové kategorie včetně rodičů se mohou přihlásit do cykloturistického kroužku,“ vyjmenovala některé novinky ředitelka Duhovky Bronislava Kocmánková.

V Mikulově sází při vymýšlení letošní odpolední zábavy i na nejmenší děti. „V nabídce máme Baby dance, Kinderkeramiku nebo angličtinu pro nejmenší. O kroužky je velký zájem, přesto máme stále některá místa volná,“ zvala další zájemce Dagmar Zvěřinová z Domu dětí a mládeže Mikulov.

To, že děti nesedí po návratu ze školy před televizní obrazovkou, ale rozvíjí své schopnosti, vítají i rodiče. „Mé dvě dcery chodí již druhý rok do tanečního kroužku. Říkají, že je to moc baví. To je pro mne to nejdůležitější,“ řekla Petra Dostálová z Břeclavi.