Na výroční koncert dorazily stovky lidí, vyprodali celý sál tamního Kulturního domu. První místa obsazovali už po páté hodině podvečerní. Ještě před začátkem vystoupení si lidé prohlíží menší tematickou výstavu fotografií i kostýmů tanečníků skupiny Balanc. Úderem osmnácté hodiny však zhasínají světla, poslední diváci usedají na svá místa a může se začít.

Koncert ke dvacátému výročí zahajuje vystoupení malých baletek v oranžových sukýnkách. Za bujarého potlesku je střídá dospělá baletka, jejíž sólo vystoupení se vyrovnává baletním profesionálům světových divadel.

Následuje řada moderních scénických vystoupení, během kterých dívky využívají i různé rekvizity, jako modrý nafukovací balonek či velkou fólii. Největší potlesk si zasloužilo ztvárnění příběhu o Malém princi a jeho setkání s liškou a růží. Pohledy uznání padly i na netradiční vystoupení dvou mužů. Diváci však nesledují jen tanec, ale i promítání animovaných filmových ukázek o začátcích Balance.

Na Orlickoústecku havaroval na ledovce autobus.
Východu země hrozí extrémní ledovka, lidé by neměli vycházet

Po více než devadesáti minutách programu přichází na řadu hřeb večera – vystoupení zakladatelky skupiny Lenky Růžičkové. „Když mi bylo asi čtrnáct let, mým hlavním cílem bylo stát se baletkou. To se ale z různých důvodů nestalo. Kdybych ale byla baletkou, nevznikla by skupina Balanc. Těch dvacet let bylo naplněno tancem a vůbec toho nelituju,“ pronáší dojemnou řeč Růžičková.

Velkolepou oslavu dvou protančených dekád zakončuje dlouhý bujarý potlesk. Se slzami v očích odchází třeba Jarmila Hrušková. „Už jednou jsem měla tu čest vidět vystoupení skupiny Balanc. Proto jsem musela přijet i na oslavu jejich výročí. Bylo to neskutečné,“ říká s dojetím žena z Brna.

Taneční skupina Balanc vznikla v roce 1998 v Základní umělecké škole ve Velkých Bílovicích. Zabývá se současným scénickým tancem a výrazovou show. Za dobu své existence vystupovala i na mezinárodních soutěžích například v Německu, Polsku, Paříži, a dokonce i na Floridě. Získala mnoho titulů a ocenění.

Ilustrační foto.
Starostové supermany? Kumulují funkce, berou více platů