Taková je posledních dvacet let rutina nepálského průvodce horolezeckých expedic Apa Sherpy. S devatenácti výstupy na nejvyšší vrchol světa Mount Everest je světovým rekordmanem. O výstup se poprvé pokusil v roce 1988. Na vrchol se však dostal až o dva roky později, v květnu roku 1990. „Výstup na Mount Everest je pokaždé těžký. Ten první ale pro mě byl tou nejtěžší věcí v životě,“ říká Apa Sherpa. V rámci své měsíční cesty po Evropě se zastavil v Lednici na Břeclavsku. V tamním zámku si prohlédl výstavu Magické Himaláje a pobesedoval s lidmi.

Apa Sherpa se narodil někdy mezi lety 1960 a 1962 a jeho snem bylo stát se lékařem. „Ve dvanácti letech mi zemřel otec. Musel jsem ukončit studia a začít pracovat, abych uživil rodinu,“ vysvětluje Apa. Pracoval jako nosič pro svého strýce a na obchodních cestách poznával hory. Zpočátku lezl na menší kopce a v jedenadvaceti letech začal pracovat jako průvodce. Tehdy také pokořil svoji první osmitisícovku.

Do roku 2006 bylo doprovázení expedic pro Apu zdrojem obživy. Poté se s rodinou přestěhoval do Spojených států amerických, aby svým dětem zajistil kvalitní vzdělání. Hory už ho sice neživí, ale přesto se o ně dál stará. „Naposledy jsem dosáhl vrcholu Mount Everestu v roce 2009 s expedicí, která upozornila na nebezpečí klimatických změn,“ vysvětluje šerpa, který se nyní zapojil do boje proti globálnímu oteplování. V Himalájích vyrostl a vidí tedy všechny problémy, které je trápí.

„Před dvaceti lety byly vrcholky hor pokryté sněhem. Nyní je na mnoha místech pouze holý led, který taje,“ upozornil Apa. Spolu s dalšími šerpy se 11. prosince chystá do Kodaně. Pochodem zde upozorní na problémy životního prostředí.

Šerpa vidí rozdíl nejen v tajícím ledu, ale také v horolezcích, kteří se vydávají horu pokořit. Jejich vybavení je sice lepší, ale chování horší. „Dříve to byli milovníci hor a profesionálové, kteří měli za sebou mnoho výstupů. Dnes už je to pro mnohé z nich pouze sport a moderní záliba,“ přiznává Apa. Šerpové věří, že v horách žijí jejich bohové. Před každým výstupem musí provést rituál, při kterém prosí o povolení vstoupit do hor. Zahraniční horolezci musí o povolení pro výstup na vrchol žádat místní úředníky a stojí je to deset tisíc dolarů. Nemají však záruku, zda se na vrchol vůbec dostanou.

Příští rok se šerpa chystá na svůj jubilejní dvacátý výstup na nejvyšší horu světa. Zda bude poslední ale zatím netuší. „Co bude v roce 2011 nevím. Tak daleko si plány nedělám,“ směje se Apa.

LUCIE ŠIMŮNKOVÁ