Obyvatelé Valtic už se těší, až dlouholetý silniční tankodrom na náměstí Svobody nahradí zbrusu nový povrch. A změn bude víc. Lidé, kteří se doslechli, že mají zmizet vzrostlé platany, se nemusejí bát. Není to pravda. Podle starostky na náměstí zůstanou a přibude i několik nových hrušní.

„Rozkopaná silnice lidem trochu komplikuje situaci, ale jinak to nejde. Už jsme několikrát vyhlašovali rozhlasem, že žádáme občany o trpělivost,“ poukázala starostka Valtic Terezie Lvová.

Kromě rekonstrukce vozovky se opravy týkají úpravy zeleně, prokoukne i městský mobiliář. Lidé se mohou těšit na nové chodníky, rozšířenou pěší zónu či nový trávník s automatickou závlahou. „Dojde také k výsadbě hrušní. Platany uprostřed náměstí zůstanou, přičemž jeden je třeba ošetřit,“ uvedla starostka a dodala, že u základní školy zakoření nové lípy.

„Nemám nic proti tomu. Mladí chtějí změnu a už to bylo potřeba. Silnice byla hodně zničená, protože se dřív rozkopávala kvůli opravě plynu či elektriky,“ souhlasila s opravami náměstí pětašedesátiletá Růžena Jakoubková z Valtic.

„Čekali jsme na to dlouho. Výsledek bude určitě krásný. Bude to spíš než na desítky let tak na sto let,“ přidal svůj názor valtický patriot Josef Pochylý. Jak dodal, mrzí ho, že si jeho generace tolik neužije nových stromů. Bude totiž trvat desítky let, než vyrostou do větších výšin.

Valtické náměstí je v těchto dnech neprůjezdné. Stavaři už rozkopali část silnice u radnice. Po odkrytí kostek náhodou narazili na zajímavý nález. Mezi radnicí a kašnou objevili vyzděnou jámu.

„Pravděpodobně se jedná o barokní cisternu. Řešila sběr podzemní vody na náměstí, která se tam koncentrovala. Na starých malbách je v těchto místech vyobrazena bažina,“ přemýšlel nad účelem stavby archeolog Regionálního muzea Mikulov František Trampota. V průzkumu ho v pátek zastavila spodní voda, a tak nález zdokumentoval, aby stavaři mohli pokračovat v práci.

Valtičtí plánovali opravit část náměstí několik let. Povedlo se to až letos, a to po shodě nad studií projektu s národním památkovým ústavem a zejména díky vydatné podpoře Evropské unie. Z více než devadesáti procent uznatelných nákladů pomohou městu peníze z Regionálního operačního programu Jihovýchod. Dotace činí šestadvacet milionů korun.

Valtickou starostku jen mrzí, že se do projektu nepodařilo začlenit zbudování veřejných záchodů. „Chtěli jsme je mít tam, kde bývaly. Nejdříve však bylo třeba narovnat nájemní vztah vůči národnímu památkovému ústavu, který je vlastníkem těchto míst. Projektová dokumentace už je hotová, takže se snad co nejdříve dohodneme na pronájmu,“ poukázala Lvová.