Chtěly hlavně načerpat důležité poznatky. „I na Tchaj-wanu odcházejí mladí lidé do měst a venkov stárne, mizí tradice a zemědělství musí hledat nové formy produkce. K nim patří biopotraviny, agroturistika, nové a zajímavé zpracování produktů,“ vysvětlil velkopavlovický místostarosta Zdeněk Karber.
Jednou z činností, kterou se asociace National 4-H Club, již čtveřice delegátek zastupovala, je vysílání mladých lidí z venkova na zkušenou do světa.

Především do Austrálie, na Nový Zéland a do Ameriky. Novou oblastí je pro Tchajwance Evropa a jedním z cílů právě Česká republika. „Delegace navazovala kontakty, aby k nám už v příštím roce mohli přijet první mladí Taiwanci. Samozřejmostí jsou výměnné pobyty, takže naši mladí lidé na oplátku poznají Asii,“ nastínil Karber.

A jak se čtveřice žen z exotické země ve Velkých Pavlovicích domluvila? Bez problémů. Průvodce jim dělala Melissa Shih-hui Lin z univerzity v Shou-Feng, která studovala na Karlově univerzitě a češtinu zvládá velmi dobře. „Návštěvnice se kromě jiného dozvěděly vše možné o vinohradnictví a s vinařství. Zajímalo je značení pěších a cyklistických tras i infotabule. Líbili se jim příjemní lidé, udržované památky, upravené obce a výborná vína,“ prozradil Karber. Právě víno, konkrétně odrůdu André, si Tchajwanky vybraly před návratem domů jako dárek pro své přátele.