Čerstvě vyučená kadeřnice Ivona Banasiková zatím neuvažuje o tom, že by si hledala práci ve svém oboru. Uplatnění se snaží najít přes internet a inzeráty v novinách. Jak ale přiznává, nakonec jí zřejmě nezbude nic jiného, než zajít na úřad práce.
„Jako kadeřnice si vydělám málo. Proto se snažím najít si práci jinde a přitom si dálkově dodělat nástavbu. S maturitou můžu najít lepší uplatnění. O tom, že by byla v našem oboru velká konkurence ale nic nevím,“ přiznala Banasiková.

Podle Zdeňky Hausnerové z břeclavského úřadu práce se totiž právě vyučení v oboru kadeřník a kosmetička na trhu práce často ocitají v nelehké situaci. „Nemají praxi a konkurence je skutečně veliká. Také absolventi ekonomických oborů, nástavbového studia v oblasti podnikání a studenti gymnázií se mezi nezaměstnanými absolventy neustále objevují na předních příčkách,“ popsala problémovou profesní skladbu Hausnerová.
Přesto oproti loňskému roku klesl počet evidovaných absolventů na břeclavském úřadu práce o jedno procento. To naznačuje, že šance najít uplatnění se zvýšila.

Kritický nedostatek lidí trvá i nadále ve strojírenských oborech. Poptávka po těchto pracovnících spíše neustále roste. „Noví investoři, kteří přišli na Břeclavsko, vyžadují odborníky na obsluhu strojů včetně seřizovačů. Velká poptávka je i po konstruktérech se znalostí grafických programů. Žádané jsou také obory elektrikář se specializací na silnoproud, obráběč kovů a zámečník,“ vypočítávala Hausnerová.
Se sháněním konstruktérů a pracovníků technických profesí má obrovské problémy například valtická firma Mauting, která vyrábí stroje a zařízení pro potravinářský průmysl. „Myslím si, že menší zájem studentů o technické obory vyplývá hlavně z náročnosti studia a příprav na něj,“ konstatoval jednatel společnosti Bohumír Posolda.

Nevylučuje však ani to, že technické profese ztrácejí v poslední době společenský kredit. „Mladí lidé dávají přednost studiu na vysoké škole a snaží se uplatnit jako ekonomové nebo právníci. Některým se také nechce pracovat a vyhovuje jim život na sociálních dávkách. Chodí k nám i uchazeči z úřadu práce, kteří práci rovnou odmítnou a chtějí po nás jen razítko. Přitom šanci u nás má každý a dokážeme to finančně ocenit,“ doplnil.
Firma tak musí hledat kvalifikované pracovníky i na Slovensku. „Už brzy se otevře pracovní trh pro svářeče a obráběče kovů v Rakousku. To by potom mohlo způsobit další úbytek zaměstnanců,“ přiblížil Posolda své obavy.

zamyšlení