Místo jedničky dvojka. A naopak. Anebo jeden program ztracený v nekonečném moři šumu. Tak to mělo od prvního října vypadat v domácnostech všech diváků, kteří přijímají signál České televize z brněnského vysílače Kojál. Tedy na většině míst Břeclavska.

„Kojál využívá pro příjem České televize podstatná část Břeclavska. Řekl bych odhadem tak sedmdesát procent regionu. Tam, kde je signál z Kojálu nedostupný, nahrazuje ho Pálavský vysílač,“ popsal odborník na anténní systémy Vladimír Kovář z Charvátské Nové Vsi.

Veřejnoprávní televize si však plánované přeladění deset dnů před termínem rozmyslela. „Česká televize při dalším postupu digitalizace na jižní Moravě zohledňuje místní specifika. Ve snaze ušetřit nemalou část diváků v tomto regionu zbytečných nepříjemností, upravila termín přeladění analogového zemského vysílání ČT1 a ČT2 z vysílače Kojál,“ potvrdil Štěpán Janda z České televize.

Nový plán počítá s listopadovým termínem. „Česká televize rozhodla o nastavení termínu, kdy budou na Kojálu zaměněny analogové vysílací kmitočty jedničky a dvojky, až těsně před vypnutí analogového vysílání ČT2 a spuštění digitálního vysílání všech čtyř programů ČT z tohoto stanoviště, aby divákům z jižní Moravy co nejvíce usnadnila přechod na digitální příjem,“ vysvětlil Janda.

Přeladění analogového vysílání je nezbytné. Aby bylo totiž možné na Kojálu spustit letos od prvního prosince digitální zemské vysílání veřejnoprávního multiplexu na 29. kanálu, a přitom mohlo ještě nějakou dobu zůstat zachováno i analogové vysílání ČT1, je nejprve nutné zaměnit analogové vysílací kmitočty obou základních programů České televize – analogový signál ČT1 přesunout z 29. na 46. kanál a ČT2 naopak ze 46. na 29. kanál.

„Na spuštění digitálního vysílání z Kojálu čekáme jako na smilování. Digitální vysílání České televize lze totiž nyní chytit jen v malé části regionu a navíc s problémy,“ ví Kovář.

Přitom programy komerčních stanic Nova, Nova Cinema, Barrandov, Prima a Prima Cool není na Břeclavsku už dnes problém naladit. Z Pálavského vysílače. „Česká televize ovšem začne i z Pálavy digitálně vysílat až v posledním letošním čtvrtletí,“ doplnil majitel firmy, která se zabývá anténními systémy.

Také proto zatím většina diváků na Břeclavsku i podle Kováře s nákupem set–top boxů vyčkává. „I my uvažujeme o koupi set–top boxu. Zatím ale čekáme, až bude digitálně možné chytat víc programů. Nechceme o nějaké přijít. Asi vydržíme do Vánoc, uvidíme, jak se to bude vyvíjet,“ přiznala například Jiřina Nešporová z Poštorné.

V dosahu vysílače Kojál by mělo ještě devět týdnů zůstat vše při starém. Přeladění analogových vysílacích kmitočtů ČT1 a ČT2 totiž nyní Česká televize plánuje na 48. týden, který je posledním v listopadu. „O přesném datu a hodině budeme informovat diváckou veřejnost v průběhu října,“ slíbil Janda.