Nový film režíruje Milan Cieslar. V hlavní roli se představí Ondřej Vetchý a Petra Nesvačilová. „Je to poprvé, kdy se Vladimír Körner dotýká současnosti. Televizní štáb se bude pohybovat na různých místech v Jeseníkách, ve Věstonicích, Lanžhotě, na Vírské přehradě a v Kladně,“ uvedla Jolanda Pilařová z ostravského televizního studia.

Hlavní postavou filmu je muž ve zralém věku, kterého společnost uznává jako hrdinu. V profesi záchranáře za povodní ochránil před utonutím dívku. Jeho koníčkem jsou život a zvuky ptáků, které natáčí, nejraději v blízkosti vodní hladiny.

Tento lovec beze zbraní ovšem jednou zachytí nejen komunikaci v ptačí říši, do jeho nahrávek se vloudí uzavřená společnost, která se schází v přírodní rezervaci. Ze záznamu je patrné, že jejich aktivity se nesrovnávají s obecně platnou morálkou, ani se zákonem. A v tu chvíli začíná jít o život, nejen jeho vlastní.

„Je to zvláštní poeticko-symbolické zamyšlení nad naším světem, nad jeho hodnotami,“ vylíčil režisér snímku Milan Cieslar. A proč si televizní štáb vybral k natáčení zejména krajinu na Břeclavsku? „Ve filmu hraje roli příroda, rezervace. Potřebovali jsme najít lokalitu, kde hnízdí ptáci, které ten náš hrdina sleduje a nahrává. Jednoznačně padla volba na okolí Novomlýnské nádrže a lužní les u Lanžhota,“ vysvětlil Cieslar.

„To celé je trochu podobenství. Jak pan Körner vždycky psal, tak mám pocit, že je to ještě o něco bizarnější. Tím, že se jedná o současnost, tak i samozřejmě o to složitější,“ řekl představitel hlavní postavy příběhu Ondřej Vetchý.

Ten si nemyslí, že by se jednalo o thriller, jak film popisuje televizní produkce v tiskové zprávě. „Thriller to může být snad jen v tom, že je to psychologie na pozadí okolností, jak se člověk ve světě pohybuje,“ říká Vetchý.

„Budeme dělat vše pro to, aby to nebylo děsivé, ale subjektivnější. Abychom to zkrátka vylehčili. Uděláme z toho podobenství, které se bude pohybovat na pomezí reality a fikce,“ prozradil známý herec.

Po prvním záběru podle svých slov poznal, že ho bude každý další v tomto televizním filmu stát hodně sil. „Budu muset být absolutně svobodný a soustředěný. Ten srpen mě čeká tvrdá práce,“ poukázal Vetchý, který si scénáristy Vladimíra Körnera velmi váží.

„Myslím, že pan Körner do toho investuje víc negace, sebeironie i možná až přehnaně surrealistické vnímání světa. To znamená, že my to nemůžeme brát vážně. Stejně jako film Po hlavě do prdele. Byla to absurdní komedie, ale když to člověk přijal, tak mu to možná přišlo o to víc komické,“ nastínil šestačtyřicetiletý herec.