„Končí pronájem rozvodů, které by měly přejít na město. Pokud se tak stane, budeme výhradním dodavatelem. A ve srovnání můžeme nabídnout nižší ceny," říkal jednatel Tepla Pavel Rouček.

Situací se dlouhodobě zabývá například opoziční zastupitel Milan Pospíšil (Pro Region). Ve vyjádření, které redakce otiskla v aktuálním vydání týdeníku Nový život, upozornil na plán RWE, které chce oproti minulým létům výrazně snížit cenu. Podle dostupných informací až na 559 korun bez DPH za gigajoule.

„Zvolené řešení bude po mnoho následujících let ovlivňovat životní náklady asi čtyř tisíc obyvatel okresního města," napsal Pospíšil.

Patnáct milionů

Jednatel RWE Energo Pavel Bartl potvrdil, že firma má o prodloužení kontraktu zájem. Ve hře je několik možností, jak by spolupráce mohla fungovat.

„Například uzavřít smlouvy na dodávky již nyní, nebo až v roce 2015. Dále je možné uzavírat smlouvu na kratší období třeba pěti let s výpovědní lhůtou jeden rok. Významným aspektem je i změna konstrukce ceny z dvousložkové na jednosložkovou. Zákazník tedy platí jen za odebrané teplo a ne za instalovaný příkon," uvedl Bartl.

Na základě veřejného projednávání vznikla komise, která se řešením momentálně zabývá. Podle všeho již porovnala nabídky obou společností.

„Nabídli jsme jednosložkovou cenu, která je pod kontrolou města, nikoliv ekonomů z Prahy. Asi i díky tomu nás komise doporučila," sdělil Rouček. Společně s kolegy lidem nabídku představí 21. ledna, kdy se v sále břeclavské radnice uskuteční setkání zástupců bytových domů a Tepla. RWE Energo zákazníkům poslalo návrhy už v polovině loňského roku.

Pokud dojde na Roučkova slova, Teplo by zvýšilo počet vytápěných bytů o více než čtyřicet procent. „Roli samozřejmě hraje i ekonomická stránka. Díky tomu, že bychom převzali další domy, rozmělnily by se stávající fixní náklady. Cena by tím pádem klesla i pro stávající zákazníky," poznamenal Rouček.

Výhodu ve srovnání s konkurencí vidí především v tom, že nabízená cena 554 korun za gigajoule je včetně plánovaných investic do oprav za patnáct milionů korun.

„Každá nezahrnutá investice totiž může cenu navýšit. U nás na to může mít vliv pouze cena plynu," dodal jednatel.

Zastupitel Pospíšil opakovaně upozorňoval, že situaci je potřeba vyřešit co nejdříve. Při prodlevě by podle něj nezbylo nic jiného, než podepsat novou smlouvu se stávajícím dodavatelem.