Polovina obecního rybníka jim vyschla, do té druhé dopouštějí, co mohou. Přesto je to málo. Přibičtí zápolí s dlouhotrvajícím suchem a horkem, které vybíjí ryby v rybníku ležícím ve středu vsi. „Mezi těmi s délkou nad půl metru jich pošlo asi čtyřicet. Uhynuli také dva metroví sumci. Vodu ani nestíháme dočerpávat," říkal starosta Přibic Miroslav Effenberger.

Přibičtí nejsou na Břeclavsku zdaleka jedinými vodohospodáři bojujícími s následky vysokých teplot a chybějících srážek. Úhyn dravých ryb zaznamenali také lidé z Rybníkářství Pohořelice. Problémy jsou zejména 
u menších rybníků. „Voda je značně prohřátá, někde má až třicet stupňů Celsia. I když jsou kaprovité ryby teplomilné, toto je pro ně příliš. Hůře se rozpouští kyslík, někde už je na hodně nízké hranici," sdělil ředitel pohořelického rybářství Roman Osička.

Správci rybníků mají jen omezené možnosti, jak situaci čelit. Přítoky jsou slabé a odpar vody naopak vysoký. Hladina proto klesá, v nejvíce postižených místech až o metr. „Stavy sledujeme i několikrát denně. Podle výsledků reagujeme snížením nebo vyloučením přikrmování, abychom metabolismus ryb nezatěžovali," oznámil Osička.

Raději k Pohansku

Hlavní rybníky, mezi nimi například Vrkoč u Ivaně, jsou podle něj v dobrém stavu. Vděčí za to především silnějšímu přítoku. Hůře jsou na tom menší násadové a plůdkové. Hladina klesla například v Kurdějovském. „Čekáme proto na vydatnější deště 
a ochlazení," doplnil ředitel.

Změnu počasí vyhlíží rovněž hodonínští správci rybníků v Lednicko-valtickém areálu. V těch momentálně chybí přibližně milion kubíků vody, přítok je téměř nulový. Podle jednatele Rybářství Hodonín Oldřicha Pechy ale o krajní situaci mluvit nelze; pomohla vysoká hladina z počátku roku. „Výraznější úhyny se nám vyhýbají," přikývl Pecha.

Problémy potvrdila také mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. Rizikem je podle ní zejména nedostatek kyslíků. To se nedotýká pouze rybníků, ale i řek. „Aktuální stav má významný vliv na ekosystém vodního toku. Kvůli malému množství vody a vysokým teplotám může docházet k úhynu ryb nebo jiných živočichů," reagovala Tomíčková na dotaz redakce.

Stoupnout si s prutem v ruce k řece Dyji v centru Břeclavi v těchto dnech téměř postrádá smysl. Hladina klesla 
a částečně odhalila dno. „Tady to nemá cenu, jedině níž. Možná až u Pohanska," mávl rukou břeclavský rybář Vilém Sýkora.