Teploty přesahující třicet stupňů Celsia, málo tekutin a přímé slunce. To jsou hlavní důvody, které v tropických dnech dohání lidi do ordinací. Nejčastěji s úžehem, úpalem či nevolnostmi. Podle předpovědí potrápí obyvatele Břeclavska vedra ještě několik dní. Nejvýše by měla rtuť teploměru vystoupat zítra.

„V těchto horkých dnech narůstá počet pacientů v ambulancích, zejména interního a neurologického oddělení. Jedná se o všechny věkové kategorie. Většinou jsou dehydrovaní z důvodu podcenění pitného režimu, zaznamenali jsme i kolapsovité stavy. Přijímáme také pacienty s poruchami srdečního rytmu,“ potvrdila nárůst lidí v ordinacích mluvčí břeclavské nemocnice Radomíra Schweitzerová.

Jak prozradila, už dokonce ošetřovali i několik pacientů, kteří se snažili pitný režim dodržovat po svém – požitím většího množství alkoholických nápojů.

„Nemocnice Břeclav má zatím dostatečné kapacity k poskytnutí péče pacientům v důsledku veder,“ ujistila mluvčí s tím, že pozor by si měli dávat především lidé s kardiovasku­lárními a dalšími chronickými onemocněními nebo diabetici.

„U osob s vysokým krevním tlakem by mohlo v důsledku veder dojít k jeho poklesu a s tím souvisejícím komplikacím,“ varovala.

Nárůst zdravotních obtíží v takto úmorném vedru potvrzuje i mluvčí jihomoravské záchranné služby Radek Turin. „V tropických vedrech vyjíždíme v průměru o deset až dvacet procent častěji. Nemůžeme však přesně říci, zda je všechno vinou horka. Někteří lidé nedodržují preventivní opatření, málo pijí, vystavují se slunci, takže zaznamenáváme i kolapsy,“ vysvětlil.

Bez vody to nejde

„Cítím se hrozně. Je toho horka už moc. Ale bohužel s tím nic neuděláme. Když byla zima, nadávali jsme, a zlobíme se i teď. Snažím se trávit čas s vnoučaty u vody, kde je nám dobře,“ usmívala se Zdenka Fröhlichová z Břeclavi, která zrovna kupovala vstupenku na břeclavské koupaliště.

Problémy s vedry mají v těchto dnech i lidé, kteří musejí pracovat venku. Například na stavbách. Zaměstnavatelé jim ale většinou snaží vycházet vstříc.

„Naši dělníci teď pracují v Břeclavi už převážně v budovách. Ale k dispozici i tak mají automaty na nejrůznější nápoje. Snažíme se jim vodu zajistit. Ještě se nám naštěstí nestalo, že by někdo z nich měl nějaký problém. S vedry se potýkáme každý rok, “ přiznal jednatel břeclavské stavební firmy Štěpán Smolík.

Jak ale dodal, kelímky se často válejí všude. „Voda je nedopitá, mnozí si toho prostě neváží,“ posteskl si.

S neobvyklými zdravotními problémy se v posledních horkých dnech setkal břeclavský lékař Petr Siegel. „Zatím jsme v naší ordinaci nezaznamenali nárůst pacientů, kteří by k nám chodili kvůli vysokým teplotám. Od pondělka jsme ale ošetřili už pět lidí s horečkami. Vůbec nevím, čím to může být,“ kroutil hlavou Siegel.

Ve své ordinaci ošetřil pouze jeden kolaps. „Bylo to kvůli vedru a paní málo pila. I ona však měla horečku,“ uvedl.

Podle lékařů by měli lidé v horku vypít denně alespoň dva až tři litry čaje, minerálních vod nebo neslazených nápojů. Měli by se vyhýbat dlouhodobým pobytům na slunci či fyzicky namáhavým sportům a namáhavé práci.

ELIŠKA WINDOVÁ
JIŘÍ ŠEVČÍK