Radnice v Terezíně má finanční problémy. Kvůli dluhům hrozila dokonce i exekuce. Proto se obec rozhodla prodat své akcie společnosti Vodovody a kanalizace radnici v Hodoníně. Nákup hodonínští zastupitelé po diskuzi nakonec schválili. O konečném odkoupení musí však ještě rozhodnout valná hromada VaKu. Peníze za akcie by pak měly dostat Terezín z dluhu.

„Dluh nám vznikl na základě toho, že v obci tři čtvrtě roku nefungovalo zastupitelstvo. Nebyl tedy schválený rozpočet ani rozpočtová opatření, a tím pádem jsme se dostali do této situace,“ nastínila starostka Terezína Miroslava Vykydalová. Tři terezínští zastupitelé totiž v loňském roce ze svých funkcí odstoupili a kvůli tomu musely být vypsány nové volby. Mezitím však nikdo neřešil důležité záležitosti. „S důsledkem absence zastupitelstva obce jsme počítali. Nicméně z běžných příjmů radnice, které dostává z daní, se nedal dluh splatit,“ poukázala starostka.

Proto tedy začali zastupitelé hledat řešení z finanční tísně. Peníze, které Terezín dlužil, byly původně jeden milion korun. Částka však stále narůstala. „V podstatě to došlo tak daleko, že by se to muselo řešit exekucí, nebo prodejem obecního majetku. Proto jsme se rozhodli oslovit největší akcionáře společnosti Vodovody a kanalizace a nabídnout jim naše akcie k odkoupení,“ vysvětlila Vykydalová.

Nejrychleji na nabídku zareagovalo Město Hodonín. Zastupitelé odkup tří tisíc sto dvaceti pěti akcií v nominální hodnotě tisíc korun za jednu projednávali na úterním zasedání. Koupě akcií vodáren celkem za tři miliony korun mezi nimi vyvolala diskuzi.

Opoziční zastupitel ze Strany zelených Vítězslav Krabička s nákupem nesouhlasil. Domnívá se, že akcie v hodnotě tří milionů nezvýší podíl Hodonína v akciové společnosti. „Nevidím důvod je kupovat, je potřeba opravovat chodníky, školy. Nijak nám to nepomůže. V době krize to nepotřebujeme,“ řekl zastupitelům.

I když pořízením akcií zvětší město svůj asi devětadvacetiprocentní podíl zhruba jen o půl procenta, jsou akcie podle místostarostky Milany Grauové, která je třetí místopředsedkyní představenstva VaKu, i podle senátorky a zastupitelky Aleny Venhodové výhodná investice do budoucna.

„Investice do zdrojů pitné vody je ta nejlepší. Protože spravujeme finance, musíme i investovat. Nyní je navíc výhodné akcie kupovat a obce si mají pomáhat,“ obhajovala před kolegy záměr pořídit cenné papíry senátorka. Při hlasování byl z třiceti zastupitelů nakonec jen jeden proti, třiadvacet souhlasilo.

Převod akcií musí ještě schválit valná hromada VaKu. Ta se sejde v červnu. „Osobně nevidím důvod, kvůli kterému by valná hromada k převodu nedala souhlas,“ řekl předseda představenstva VaKu Pavel Čejka.

Autoři: Rudolf Půlkrábek a Jana Rybová