„Tohoto teriéra prakticky vyšlechtila anglická královna k lovu ke koním. Je to velmi temperamentní pes, tvrdý na škodnou a na prasata. Zatím má jeden rok, tak uvidíme, jak se osvědčí,“ říká Doleček.

Ačkoliv původem Angličan, do našich lesů je podle něj ideální. „Je to střední plemeno, vhodné jak na noru, tak na dohledávky zvěře,“ podotýká Cvikův pán.

Lovecký mladík už má za sebou první výsledek. Dokázal vyhledat divoké prase. „Musíme mu dát trošku prostoru, aby se projevil,“ poukazuje Doleček.

Teriéři Purson Russel, jak se přesně Cvikovo plemeno nazývá, jsou na Břeclavsku vidět velmi málo. „Co vím, mají ho v našem okrese pouze tři kolegové. A každý s ním má velmi dobré zkušenosti,“ usmívá se třiatřicetiletý myslivec.

Cvik je velmi rychlý a každý den potřebuje dostatek pohybu. Až se vyběhá, pak je připravený plnit úkoly svého pána. „Je to jako třeba pitbul. Někdo si ho pořídí na dvůr, ale ten pes je hrozně temperamentní a potřebuje ven. S tímhle teriérem je to stejné,“ vysvětluje Doleček. Protože pracuje v lese, bere občas svého čtyřnohého přítele s sebou. „Začíná se projevovat jako správný lovecký pes,“ chválí svého bílého krasavce.

Doleček je velký fanda lovu divokých prasat. Cvika proto cvičí hlavně na jejich dohledávání. A na prasata se podle zkušeného myslivce osvědčil stoprocentně.