Test odmítl například ředitel břeclavského gymnázia Josef Drobilič. „Nemám nic proti jednotným přijímacím zkouškám, když budou odpovědně, kvalitně připravené. To v této fázi neplatí. Dlouhé roky máme zavedený svůj funkční systém, založený na testech společnosti Scio," vyjádřil postoj Drobilič.

Jeho kolega z velkopavlovického gymnázia Petr Kropáč řekl, že ani tato škola se jednotných přijímaček nezúčastní. I kvůli neujasněnosti v legislativě. „Uvidíme, jak to bude dál, pokud nám příští rok vznikne povinnost. Nyní nechceme uchazeče ani rodiče vystavovat nejistotě," uvedl ředitel.

Náskok i výzva

Do pilotního testování se naopak letos zapojí střední vinařská škola a zahradnické učiliště ve Valticích. „Je to určitý způsob srovnání. Můžeme získat náskok, jestliže ministerstvo půjde v budoucnu touto cestou. Administrativně je to sice trochu náročnější, ale na výzvy jsme ve škole zvyklí," podělila se o názor ředitelka valtické školy Ivana Machovcová.

Jednotná zkouška bude platná letos na veřejných, církevních i soukromých školách. Žáky čekají otázky z češtiny a matematiky. „Chceme zvýšit klesající úroveň znalostí dětí, které vycházejí ze základních škol. Do maturitních oborů školy přijímají téměř všechny přihlášené uchazeče. Podle posledních statistik je to až pětasedmdesát procent žáků," zdůvodnila mluvčí ministerstva školství Klára Bílá.

Podle ministra školství Marcela Chládka jsou jednotné přijímačky výhodné i pro žáky, nemusejí se připravovat na víc testů najednou.

To však kritizuje například brněnský psycholog a zástupce ředitele jedné tamní základní školy Miroslav Procházka. „Do jedné šance se jde s daleko větší nervozitou, než když jich je víc," prohlásil. Podle jiných názorů je stres při zkoušce běžná věc.

Syna Reginy Michalové z Podivína čeká jednotná přijímací zkouška na střední školu v příštím roce. Žena s touto změnou problém nemá. „Může to být i lepší varianta přijímacích zkoušek pro školy s maturitou. Vždyť ta má také společnou část," připomněla povinné státní zkoušky.

Školám doručí výsledky testů do čtyř dnů společnost Cermat. Ta bude mít přípravu jednotných přijímacích zkoušek na starosti. „Děti si podají dvě přihlášky, přičemž na škole, kterou si určí jako první, složí jednotnou přijímací zkoušku. Záleží pak, jak si ředitel školy nastaví kritéria. Například určí bodovou hranici přijetí," nastínil mluvčí Cermatu Jan Pohanka.

Uchazeči ze čtyřletých oborů složí zkoušku už patnáctého dubna, osmiletých šestnáctého dubna. Náhradní termín, například pro děti, které onemocní, vypsal Cermat na čtrnáctý květen. Ředitelé mohou doplnit jednotné testy také vlastní zkouškou. Její termín je pro tento rok stanovený na období od dvaadvacátého do třicátého dubna.

PŘEMYSL SPĚVÁK
ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU