V Ivančicích chřest, ve Velkých Pavlovicích a Miroslavi meruňky, v Hustopečích mandle, v Buchlovicích česnek, v Brně a Valticích moravské uzené, ve Valticích dýně a v Bystřici nad Pernštejnem brambory. A tento víkend také rajčata v Břeclavi a cibule v nedalekém rakouském Laa an der Thaya. Gastronomické akce zaměřené na lokální suroviny s doprovodným kulturním programem se těší stále větší oblibě. Spojení zážitků chuťových, výletních a kulturních se mohou zájemci oddávat v lázeňském městečku už od dnešního dne, v Břeclavi zítra zase zažijí premiéru.

Na regionálně oblíbenou a rozšířenou zeleninu, jakým rajče na Břeclavsku je, zaměří pozornost v uličce u tamní synagogy, která pohostí tucet stánků restaurací, obchůdků se zdravou výživou, zemědělců a zahrádkářů z města a jeho okolí. K ochutnání budou plněná, nakládaná, sušená i čerstvá rajčata a řada dalších pokrmů všemožných kombinací. Sehnat půjde i speciální rajčatový čaj, olej nebo mýdlo. V plánu je také kulturní program.

Od začátku akce v devět hodin bude hrát mladá Neoveská cimbálová muzika, kterou tvoří folkloristé z Moravské Nové Vsi a okolí. Kromě lidových písní se nebojí ani osobitých úprav hitů jiných žánrů, rádi si v repertoáru z Podluží udělají i výlet na východ. Od jedenácté hodiny cimbálku vystřídá nová jazzová sestava z Mikulova Jazz Petit. Jejich standardy budou znít u synagogy až do tři čtvrtě na jednu odpoledne.

Cibulový štrúdl

To přijde na řadu pouliční cirkus LeVitare z Olomouce, jenž předvede své akrobatické a žonglérské kousky s rajčaty i kuchyňským náčiním. Malé i velké odvážlivce pak bude během hodinového kurzu učit těmto dovednostem. Dvě hodiny po poledni pak spustí pražská bluesová kapela Plum Jam, která se může pochlubit baskytaristou z Mexika, ale i texty básníka Jiřího Dědečka. V Lichtenštejnském domě zase dojde na přednášky o pěstování rajčat nebo výstavu několika set kuchařek z břeclavské knihovny.

Lokálně zaměří své slavnosti i v rakouském lázeňském městě nad Dyjí, kde od dneška do neděle žijí takzvaným Zwiebelfestem. Opulentní oslavy cibule i v podobě marmelády či štrúdlu vygradují zítra večer vystoupením národní rock´n´rollové hvězdy Andy Lee Langa. Prim však budou hrát po celé tři dny rakouské dechové hudby. Na programu je také výstava traktorů, soutěž o nejtěžší cibuli, polní mše nebo komentované prohlídky města.

Na obě akce je vstup zdarma. Zatímco rakouská akce již slaví několikáté pokračování a zabírá celý střed města, pilotní ročník Rajské Břeclavi teprve čeká, jestli s rajským jablíčkem vzbudí zájem mezi místními i turisty. Když se však člověk podívá na letošní dvacátý ročník Slavností chřestu, kde jeden kuchař dokáže bavit stovky lidí vařením omáčky, trend hovoří jasně nejen láska, ale i cestování prochází žaludkem. A regionální kulinářství a suroviny jednoduše vedou.

Autor se zabývá kulturou