Hlasy, které ztvární literární příběhy, však nebudou ledajaké. Knihami zalistují herci Lukáš Hejlík a Radim Fiala, redaktorka České televize Michaela Poláková nebo oblíbená autorka knih pro děti Petra Braunová. Číst se začíná přesně ve tři hodiny odpoledne. Vstupné je dobrovolné.

Iniciativa Celé Česko čte dětem vznikla před sedmi lety na základě inspirace ze sousedního Polska. Do něj přivezla nápad manželka polského velvyslance v USA Irena Koźmińska, která rozvíjela poznatky amerického propagátora předčítání knih dětem Jima Trelease. Ten klade důraz zejména na nahrazení dětského času stráveného u televize právě každodenním hlasitým čtením rodičů. Česká podoba, jak k literatuře přivést děti už v raném věku, si však jde vlastní, volnější cestou.

Do kampaně Celé Česko čte dětem jsou zapojení nejen rodiče, ale i mateřské a základní školy, knihovny, dětská oddělení nemocnic a další nadšenci. Podpory se tato popularizační forma čtení dočkala od celé řady známých osobností. Záštitu nad ní do své smrti držel Václav Havel.

Už je tady zas

Zítra se o zábavné i poučné chvíle s literaturou postará pestrá sestava osobností. Vše zahájí mladý herec Lukáš Hejlík, který je na Břeclavsku stále častějším hostem. Známý už je tak z populárních televizních seriálů i Dvorního divadla v Hlohovci. Kvalitní literaturu propaguje i přes vlastní projekt Listování, s nímž přes scénické čtení lidem přibližuje zajímavé knižní tituly. S Listováním ostatně galerii opět navštíví 22. října, kdy představí knihu německého novináře Timura Vermese s názvem Už je tady zas.

Dětem bude předčítat i Hejlíkův herecký kolega Radim Fiala známý z Četnických humoresek či filmu Tmavomodrý svět. Dostane se však také na televizní redaktorku Michaelu Polákovou, ředitelku valtické mateřinky Irenu Maroušovou či vojenského policistu Martina Janečka. Pestrou sestavu doplní spisovatelka Petra Braunová, autorka knih pro děti i dospělé. Díky ní nepřijdou zkrátka ani rodiče, na dospělé se totiž literátka zaměří od dvaceti hodin.

Kdysi tak samozřejmá věc jako předčítání pohádek a dobrodružných příběhů dětem s pracovním tempem a lákavě pohodlnými možnostmi odpočinku vymizela poměrně rychle. Pokud nechcete volný čas a fantazii dětí odbývat pouze televizí a počítačem, pak je tato akce ideální inspirací.