Snaha antihrdiny

Spisovatel Miguel de Cervantes y Saavedra nejznámější španělský román sepsal v období renesance. Komicky vyjádřený rozpor mezi nepřikrášlenou skutečností a rytířskými ideály tak baví už přes čtyři sta let. V současné době je Don Quijote přeložen do 85 různých jazyků.

Kniha vypráví o rytíři, který je spíše opakem pravého bojovníka, nicméně odvaha a zanícení pro boj za lepší svět mu rozhodně nechybí. Na jeho udatné, i když značně pomatené pouti světem jej doprovází pohodlný a pragmatický sluha Sancho Panza, sám Don Quijote jezdí na starém koni Rocinantě. Čest a slávu, jak dobová rytířská pravidla praví, se snaží získat antihrdina pro svou vyvolenou paní Dulcineu.

Kominický internát

Vyzdvihnout komičnost světově známého dobrodružství a neformálně ji propojit s ideály skutečného velikána, Jana Ámose Komenského, si vzali za cíl herečtí žáci Bolka Polívky v Brně. A vzniklo představení patřící k nejoriginálnějším zpracováním této knihy, což potvrdila i španělská kritika. Divadlo Klauniky hraje inscenaci už od roku 1988 a má za sebou více než čtyři tisíce repríz. Na zájezdovém repertoáru je nepřetržitě dvaadvacet let.

Dona Quijota, 2,38 metrů vysokého, i dnes sehraje profesionální chůdoherec z Francie Lennoire Montaines. K ruce má však namísto sluhy dvacetikilovou Anchu, vychovatelku kominického internátu ze Šlapanic. Oba tak trochu působí, jako by vyskočili přímo z Polívkovy legendární manéže. Don Quijote s plnovousem navíc vypadá téměř jako jeho dlouholetý kolega a přítel Jiří Pecha.

Klauniáda Don Quijote de la Ancha pobaví a doslova diváky vtáhne do děje. A také poučí. Jak o samotné knize, tak o Komenském i střetu ideálů s realitou. Sál mikulovského kina se promění v divadlo už dnes v sedm hodin večer. Vstupenky budou stát na místě 150 korun.

Petr Vlasák

autor se zabývá kulturou