Festival krásných lidí ve Velkých Němčicích nabízí objevnou hudební směs už čtvrtým rokem. Ta na jeden víkend vždy obsadí citlivě zrekonstruovaný areál mlýna, kde sídlí výrobna strunných nástrojů, hlavně kytar a mandolín. Ty se značkou Furch sklízí u muzikantů úspěch.

A právě pro ono spojení místa zrodu chválených nástrojů a vděčných muzikantů vznikl jeden z větších letních festivalů na Břeclavsku.

Letos tak upravuje název na Furchův mlýn Festival krásných lidí a mění termín z července právě na tento víkend. Název prý některým působil zmatky, červen je zase ještě měsíc, kdy není tolik víkendových festivalů jako v létě.

Martinová i Vltava

Podstatné na změnách je však to, že se nedotkly kvality programu. Ba naopak. I letos přichází festival se zajímavým a vstřícným výběrem, který potěší konzervativnější i alternativní fajnšmekry.

Už dnes v šest večer rozezní dvůr Furchova mlýna kapela Totok a po ní Zadáci. Část této kapely je známá i jako Lidopop, v tomto případě se ale s humorem vyznávají čundru a kytaře. Hned po nich, ve čvrt na devět večer, pódium ozdobí první dáma českého country Věra Martinová.

Světově známé hity v energických úpravách pro ukulele pak představí parta, jež si říká Ukulele Troublemakers. V jedenáct večer si zahraje i výrobce nástrojů František Furch s kapelou Lehká noha.

Zítra odpoledne začne program v klempířské dílně, kde loni lidi bavilo divadlo. Letos tam pustí krátké filmy a předvedou stále oblíbenější divadelní improvizaci.

Sobotní večer otevře kolem páté hodiny skupina Mürnyx türnyx. Pak už půjde o lahůdky domácí alternativní scény. Slovenské duo Longital předvede, co dokáže fantazie a čirá láska k hudbě.

Po hustopečských recesistech Skrznaskrz provětrá Furchův dvůr brněnská legenda Budoár staré dámy a skupina Život je jinde. V jedenáct se zaskví loni znovuoživená Vltava s Robertem Nebřenským a vše zakončí Charlie Straight, jedni z mladých jisker z Třince.

Festival můžu jen doporučit. Přátelská a nenucená atmosféra tam totiž stojí v přímém protikladu velkým akcím, kde hudba už není to hlavní.