Výběr z Ladova díla a všech jeho tvůrčích období, včetně obrazů z dětských časů v rodných Hrusicích i humorných karikatur celkem ve více než sto padesáti originálech, lze vidět až do půlky září.

Lada jako geniální a nesmírně pracovitý kreslíř s osobitým výtvarným rukopisem poznamenal řadu výtvarných i jiných uměleckých oblastí. Proslavil se především jako ilustrátor Haškova Švejka, zásadním způsobem zasáhl do moderní české karikatury a věnoval se i plakátu, komiksu či reklamní tvorbě. Svět Josefa Lady inspiroval také básníky, filmové animátory či divadelníky.

Prostředky, jež používal, jsou přitom zcela jednoduché a využívají výtvarné principy příznačné pro kresby dětí i pro tvorbu moderních malířů počátku minulého století. Málokterý představitel českého modernismu však svým dílem našel tak spontánní a širokou odezvu u odborné i široké veřejnosti.

Obrovská hodnota

Vůbec nejnáročnější výstavu ve své dvacetileté historii připravovalo břeclavské muzeum postupně tři roky. Vystavená díla pochází ze soukromých sbírek či dalších muzeí a galerií a mají obrovskou hodnotu. Stejně jako předcházející sbírky Alfonse Muchy a Maxe Švabinského jsou tak přísně střežené.

Základ výstavy tvoří nejznámější díla z Ladovy volné tvorby. Návštěvníci tak v muzeu narazí na vodníky, rusalky, malebnou vesnickou krajinu, zobrazení lidových zvyků či děti při venkovských zábavách.

Volnou tvorbu doplňují rané kresby pro různé časopisy z období před první světovou válkou.

Další podstatná část výstavy patří nejznámějším Ladovým dětským ilustracím. S nimi se mohou do dětství vrátit dospělí několika generací. A to jak u ilustrací k populárním českým pohádkám, tak u říkadel, školní abecedy či slavného kocoura Mikeše.

Součástí výstavy jsou také knihy, na nichž se Lada podílel. Pro malé návštěvníky je připravený koutek s postavičkami, knížkami či pohádkami.

Zájemci mohou vše vidět vždy od úterý do neděle mezi desátou a sedmnáctou hodinou. Vstupné je šedesát korun. Souběžně s výstavou došlo také na velkou doprovodnou výtvarnou soutěž. Nejlepší práce jsou nyní vystavené v Lichtenštejnském domě vedle tamní synagogy. A to až do posledního října tohoto roku.

Autor se zabývá kulturou