Karikatura ve výtvarném či literárním světě představuje zjednodušené vyjádření, které má pobavit. Jejím účelem však může být i kritická satira a protest. Obětí karikatury tak nejčastěji bývají známé tváře politiků, sportovců nebo umělců. Kreslíři nejčastěji zvýrazňují jejich povahové rysy nebo zvláštnosti obličeje a postavy. Zkratkovité zjednodušení a záměrné přehánění je tak pro karikaturu typické. Nejčastěji na ni člověk narazí v tisku, kdy se výtvarnou ironií vyjadřuje k aktuálním událostem.

Karikatury i vtipy

V hustopečském muzeu nejsou k vidění jen karikatury, ale i kreslené vtipy. Vystavuje je tam šestice autorů, jejichž jména jsou známá z různých novin a časopisů. Jiří Srna, Jiří Novák, Roman Jurkas, Libor Sigmund, Jaroslav Skoupý a Břetislav Kovařík výstavou přibližují svou aktivní činnost v oboru. Všichni jsou členy České unie karikaturistů, jež vznikla v roce 1990 z iniciativy novináře Ivana Hanouska, aby sdružovala autory kresleného humoru a karikaturisty z celé republiky.

Unie karikaturistů má nyní zhruba sto členů. Mezi nejznámější členy, kteří za významnou životní tvorbu a popularizaci českého kresleného humoru dostali Řád bílé opice, patří i známá jména jako Jiří Winter-Neprakta, Vladimír Renčín, Jiří Slíva nebo Vladimír Jiránek.

Muzeum s humornou výstavou lidé najdou v hustopečském domě U Synků. Navštívit jej mohou od pondělí do pátku od devíti hodin do půl páté odpoledne. Pokud by však přišli v pravé poledne, musí počítat s půlhodinovou pauzou. V neděli je muzeum otevřené od čtrnácti do sedmnácti hodin.

Vstupné je symbolické a jednotné – deset korun. Navíc zahrnuje i prohlídku výstavy věnované dějinám Hustopečí a přidružené galerie.