Tentokrát se tam sešlo více než tisíc nadšenců s pádly, kteří vytvořili čtyřiapadesát závodních posádek. K dokonalé atmosféře sportovní akce přispěla přátelská atmosféra i slunečné počasí.

„Tady v Pavlově letos pořádáme asi největší letošní akci, alespoň co se naší republiky týče, protože tu máme 54 posádek, z toho je šest sestavených čistě jen z žen. Bavíme se tady o více než tisícovce závodníků. Je to tu přeplněné, to je na první pohled poznat. Ale o to nám hlavně jde,“ řekl viceprezident asociace dračích lodí a ředitel závodu Zdeněk Janeček.

V sobotu dopoledne odjely svůj dvousetmetrový závod hobby posádky. Někteří byli na dračí lodi, ale jsou tu firemní týmy nebo skupinky nadšenců, kteří si s pádlem rozumí a jezdí pro zábavu, ale pravidelně. „Měli jsme tu třicítku týmů, kteří jeli závod Dragon Boat Fun. Z toho je většina takových, kteří vlezou na vodu jednou za rok. Ten úplně nejrychlejší z nich dostal možnost poměřit své síly odpoledne se třiadvaceti závodními posádkami, které jely Dragon Boat Grand Prix, tedy jakousi druhou ligu mezi dragony,“ vysvětlil Janeček. Letos prvenství připadlo týmu Zelených baronů, kteří zvládli trať za necelých 52 sekund. Mezi poloprofesionálními závodníky však nemohli mít ambice. Ti nejlepší dokáží projet trať za šestačtyřicet sekund.

Sobotní odpoledne okořenila i mistrovství Moravy v přetahování lanem, letos už počtvrté. Týmy osmi dragonů mezi sebou tahali 35 metrů dlouhé námořnické lano. Letos se našlo třicet osmičlenných družstev. „Není to tak lehké, jak to vypadá. Tento sport jsme okoukali v Anglii na závodech dračích lodí a i tady se chytl. Ačkoliv se to nezdá, má to svou taktiku. Na první pohled se nic neděje, přesto svaly pracují. Zkušení siláci poznají, kdy soupeř povolí, a v tu chvíli zaberou. I některé týmy tady už to pochopily a mají velkou výhodu,“ prozradil ředitel závodu.

Po sobotní večerní hudební a taneční party byla v neděli dopoledne na programu ještě vytrvalecká disciplína, závod na 1000 metrů s otočkami. Právě ten je divácky nejzajímavější, protože při obrátkách dochází nejčastěji ke kolizím.

Pálavský festival není snadné zorganizovat. Už v listopadu začíná běhání okolo povolení závodu v termínu, následuje povolení od Státní plavební správy a až poté může začít samotná organizace a shánění sponzorů. Po tři čtvrtě roce pak můžou diváci a posádky v pavlovském kempu zažít tu správnou letní atmosféru a ocenit snažení organizátorů.