Před rokem získal Strachotín v jihomoravském kole soutěže Vesnice roku od hodnotitelské komise Bílou stuhu za práci s dětmi a mládeží. Hned dvě ocenění, a to za vzorné vedení obecní knihovny a rozvíjení lidových tradic, si vysloužily Tvrdonice. Letos to přesto obě obce zkouší v soutěži znovu.

„Je to tak, přihlásili jsme se podruhé v řadě. Loni to byla premiéra, nebyli jsme tak dobře připravení jako ostatní. Letos to zkusíme napravit. Věřím, že můžeme zaujmout. Samozřejmě chceme vyhrát," usmíval se tvrdonický starosta Zdeněk Tesařík.

Ten vidí silnou stránku Tvrdonic zejména v oblasti bohaté kultury a společenského života. Potvrzují to i obě loňská ocenění. Tentokrát však Tvrdoničtí nechtějí sázet jen na folklor a tradice. „Rozhodli jsme se více zaměřit na naši základní školu. Má se čím pochlubit. Věnuje se ekologické výchově a stydět se určitě nemusí ani za slušné technické vybavení a interaktivní učebny," přiblížil Tesařík.

V obdobné pozici jako Tvrdonice vstupuje do letošní soutěže vesnic také Strachotín. Chce využít zkušeností z loňské premiérové účasti. „Kdo to nezkouší, nemůže uspět. V řadě věcí jsme se poučili, máme podstatně lepší výchozí pozici," je přesvědčený strachotínský starosta Pavel Matýšek.

Hlavním trumfem osmisethlavé obce je podle něj vedle sázky na zeleň zejména cestovní ruch. „Pro rozvoj turismu se snažíme dělat maximum. Teď například dokončujeme cyklostezku, která povede podél sklepů k Pouzdřanům," pochlubil se první muž Strachotína.

Nabitá konkurence

Do jihomoravského kola soutěže Vesnice roku 2012 se přihlásilo dvaadvacet obcí. Nejvíce, hned devět, je jich z Hodonínska. V květnu a červnu budou přihlášené vesnice objíždět krajské hodnotící komise. V obcích budou posuzovat například společenský život, aktivity občanů, podnikání, obraz vesnice, úspory energií, péči o veřejná prostranství, zeleň nebo informační technologie.

Na jižní Moravě komise zavítá také do Vrbice. Poprvé. „Rozhodnutí, že se přihlásíme, uzrálo v uplynulém roce. Dlouho se o tom jen mluvilo, teď jsme konečně začali konat. Přesvědčil jsem se, že obec na to má potenciál. Je živá z hlediska spolků, podnikatelské činnosti, ale i různých zajímavých nápadů," nechal se slyšet starosta Tomáš Bílek, který stojí v čele Vrbice od roku 2010.

Jeho ambice sahají hodně vysoko. „Vsázíme samozřejmě na vinařství a sklepy na Stráži, které mají co nabídnout. Ale také na činorodost obce a jejích obyvatel. Mým záměrem je ukázat obec takovou, jaká je, bez umělých pozlátek," sdělil Bílek.

Břeclavsko už v soutěži Vesnice roku slavilo dva velké úspěchy. Bořetice se v roce 2005 staly Vesnicí roku České republiky. O rok později pak Kobylí zvítězilo v Jihomoravském kra­ji.