„Na rozdíl od jiných vinařských soutěží v České republice se statut soutěže Vinařství roku zakládá na komplexním posuzování vinařských společností . Tedy nejen na základě kvality vyráběného vína, ale také podle toho, jak svým podnikáním přispívají k pozvednutí, rozvoji a modernizaci oboru vinařství," přiblížil specifika soutěže předseda republikového Svazu vinařů Tibor Nyitray.

Sedmičlenná porota, jejímž členem je i Miloš Michlovský z Rakvic, coby první držitel prestižního titulu, nyní objíždí všechna vybraná vinařství. Ve čtvrtek začali ve velkobílovickém Vinařství Vladimíra Tetura, pokračovali ve valtickém Moravínu a končili ve Znovíně Znojmo. Páteční program startuje v popickém Sonberku, poté je na řadě mikulovské Vinařství Volařík a nakonec Vinařství Štěpána Maňáka v Žádovicích.

„Při hodnocení každého vinařství navštíví vždy namátkově vybranou vinici a prohlédnou si také jeho provoz. Všichni finalisté mají na prezentaci svého vinařství stejný časový limit, který je maximálně sto šedesát minut," uvádí organizátoři soutěže.

Rozhodnutí, kdo se stane Vinařstvím roku 2012, má padnout do půl sedmé večer. „Odborníci přidělí jednotlivým finalistům body, a to nejen za objektivně měřitelná kritéria, jako jsou úspěchy vinařství v soutěžích, účast na veletrzích, produkce vína a podobně. Subjektivně je ohodnotí také za inovace ve vinohradnictví a vinařství, zapojení podniku do výzkumné práce, agroturistiku, marketing a mediální výstupy vinařství, kvalitu webové prezentace a podobně," vysvětlil Nyitray.

Vítězem dalšího ročníku soutěže, kterou již čtvrtým rokem vyhlašuje Svaz vinařů České republiky, se stane vinařství s nejvyšším bodovým hodnocením.

Výsledky ovšem organizátoři odtajní až 28. března na galavečeru v pražské Lucerně. Jedna z nominovaných vinařských společností si z něj odveze titul Vinařství roku 2012, bronzovou plaketu i výhru sto tisíc korun. Vítěz se dočká také uvedení do Síně slávy vinařství České republiky zřízené v Národním vinařském centru ve Valticích.