Nervozita v sále stoupá. Stane se Miss víno Morava Kateřina Jeroušková z Brna nebo Barbora Pleskačová z Velkých Pavlovic? Někteří návštěvníci Kulturního domu ve Velkých Bílovicích mají jasno. „Bára. Kateřina," křičí diváci jména obou finalistek, které se přihlásily do soutěže Miss víno Morava.

„Barbora Pleskačová," představuje novou nositelku titulu Miss víno Morava přítomným hostům moderátor Leoš Mareš.

V tu chvíli vytrysknou z očí jednadvacetileté studentky z Velkých Pavlovic slzy štěstí. Ke korunce, kterou ji právě nasazují na hlavu, vedla dlouhá cesta. Nejenže musela projít castingy, ale na pětihodinové večerní show předvést, že si titul opravdu zaslouží.

První ročník Miss víno Morava, který uspořádalo Vinařství U Kapličky ze Zaječí, nebyl jen o kráse. „Předvede ladnost české krásy skloubenou s vínem a moravskou historií, jež má hluboké kořeny," přibližuje premiéru soutěže v úvodu galavečera moderátor, který slibuje zajímavý program.

Promenáda v krojích

A nelže. Nejdříve všech dvanáct finalistek postupně přichází na pódium v krojích. Nejen dvanáctičlenné porotě, v níž sedí například modelka Agáta Hanychová, zpěváci Martin Maxa a Marek Ztracený, nebo sommeliér Libor Nazarčuk, vypráví o kroji či předvádí zvyky regionů, ze které starý oděv pochází.

„Hádejte, kolik má kroj spodních sukní?" ptá se při popisu hanáckoslováckého kroje Michaela Jirásková z Kobylí. „Sto dvacet," typuje Mareš špatně a rozesmívá celý sál. Podobně jako při popisu kyjovského kroje z roku 1895. „V té době byla Helena Vondráčková ještě na základce," baví publikum humorem sobě vlastním známý bavič.

Po první půli show už mají někteří porotci o miss víno jasno. „Mám svou favoritku. Je z Břeclavska, ale víc neprozradím," říká s úsměvem majitel vinařství U Kapličky Rostislav Žďárský.

Marešovy vtipné průpovídky doplňují také následující disciplíny. I tu na soutěžích krásy netradiční – přesvědčit porotu o svém sommeliérském umu. „Jednou jsem moderoval miss optika. To zas dívky musely číst ty nejmenší písmena z šesti metrů," vypráví.

Odbornice na víno

Humor však tentokrát finalistkám moc na odvaze nepřidává. Na všech dvanácti je vidět nervozita. Nakonec otevřít láhev vína, popsat lahodný mok a ještě jej nalít porotcům do skleničky. Vše zvládají.

To promenáda v plavkách zvedne u dívek náladu a přítomné ve velkobílovickém „kulturáku" zase ze židlí.

A mají to za sebou, řekli by si mnozí po této poslední disciplíně. To nejhorší ale teprve na dívky čeká. Mezeru mezi zdlouhavým počítáním všech hlasů a vyhlášením výsledků vyplní zpěváci Marek Ztracený, Martin Maxa i Tereza Kerndlová.

Poté však pódium patří už jen třem vítězným „misskám" v čele s Velkopavlovi­čankou. „Je krásná, přirozená a rozumí vínu," pochvaloval si Žďárský svůj vítězný typ.