Test. Hodnocení, které vystihuje výstavu a spanilou jízdu retro kočárků s ženami v historických kostýmech zní:

Nezaměnitelné.
Půvabné.
Říkající si o opakovaní.

Čtenář promine, jde o chyták. Platí všechno. „Podívej se na to, to jsou úplné vzpomínky," ozývá se z hloučku návštěvnic.

V sobotu odpoledne se v areálu klubu Millenium ve Velkých Pavlovicích koná akce, která přitahuje zrak mužů i žen. V místě je přibližně sto kočárků, ve kterých vozily děti matky v minulých desetiletých.

HEZKÉ, ALE NÁROČNÉ

Před třetí hodinou se s nimi ženy vydávají na spanilou jízdu velkopavlovickými ulicemi. Je mezi nimi například Miluše Hanáčková ze Zaječí. „Běžné využití si s tím představit nedokážu. Je to hezké, ale jen na výjimečné chvíle. Velmi těžko se to ovládá a skládání do auta si radši ani nepředstavuju," říká Hanáčková s úsměvem.

Zatímco ona kráčí společně s dětmi v civilu, řada dalších žen poutá pozornost historickými kostýmy. Šaty si užívá i Ivana Kohútová z Pohořelic. S tamní tvůrkyní kostýmů Jaroslavou Polnickou spolupracuje dlouhodobě. A když se naskytla možnost spojit šaty s retro kočárky, neváhala. „Je to velmi pohodlné," vypráví o pohádkovém oděvu. „Pohyb je jednodušší, než by se na první pohled mohlo zdát. Do práce ani do obchodu v tom ale nepůjdu," směje se Pohořeličanka.

Poté, co průvod zdolává několik desítek metrů po silnici kolem projíždějících aut, dostává se z okraje města blíž k centru. Na nedostatek pozornosti si stěžovat nemůže. Stěžejní pořadatelka Iva Veverková si pochvaluje: „Ohlasy jsou dobré. Myslím, že jsou všichni spokojení a nadšení. Je to časově náročné, ale rády bychom akci za rok zase zopakovaly."