Bývalou majitelku sanatoria vJevišovce pro těžce nemocné lidi soud nakonec neuznal vinnou a argumenty obžaloby smetl ze stolu. „Každopádně paní Tomášová určitou vinu nese, protože dříve podobné zařízení provozovala a věděla, co dělá,“ vysvětlovala samosoudkyně Pavlína Volfová.

Třiapadesátiletá lékařka totiž nezažádala o živnostenský list a téměř půl roku vJevišovce vařili její zaměstnanci bez potřebného povolení.

„Dá se mluvit o jisté nedbalosti. Každopádně se nejednalo o trestný čin. Zjejich podnikatelských výsledků je zřejmé, že nechtěla na nemocných profitovat,“ zdůraznila Volfová.

Její podnikatelský záměr jen vJevišovce skončil ve dvou případech fiaskem. A to když se neprosadila se společností Sanatorium Hany a s neziskovou organizací Klub přátel domovů svaté Ludmily.

„Je jasné, že moje klientka nechtěla na sociálních zařízeních vydělávat. Vše fungovalo na bázi solidarity. I proto by měla být zproštěna zcela obžaloby,“ argumentoval před soudem obhájce Tomášové Pavel Schreiber.

Na rozdíl od minulého stání působila Tomášová nezvykle zamlklým dojmem a prakticky před břeclavským soudem nepromluvila. A to ani když byla vyzvána a měla příležitost se obhajovat.

Oproti předešlému přelíčení, jež se konalo 8. listopadu, se ale mohla opřít o možná klíčovou svědkyni procesu. „Bylo tam rodinné prostředí. Pacienti dokonce plakali, když museli zJeviškovky odejít,“ tvrdila před soudem brněnská sociální pracovnice Jarmila Sigmundová.

Jak zdůraznila, nebýt údajné snahy Tomášové, řada lidí by skončila na ulici, neboť čekací lhůta na přijetí do podobných zařízení trvá až čtyři roky. „Všem se dostalo kvalitní péče, fungovalo to tam na dobré úrovni,“ dodala.

I přes skutečnost, že státní zástupce požadoval pro obžalovanou podmínění trest vdolní hranici trestní sazby, soud podstoupil případ živnostenskému úřadu vMikulově. Ten na praktiky Tomášové jako první upozornil.

„Jedná se pouze o přestupek, tudíž to už není vnaší kompetenci a případem se nebudeme již dále zabývat,“ podotkla samosoudkyně Volfová. Třiapadesátileté lékařce tak hrozí pravděpodobně jen finanční postih.

Pro Tomášovou to ale nemuselo být zdaleka poslední stání před soudem. Policie na ni dříve přijala celou řadu trestních oznámení. Mimo jiné kvůli tomu, že neplatila pojišťovnám či dodavatelům. Jejím posledním kiksem bylo, když nezaplatila faktury za proud, a tak ho elektrárna sanatoriu v Jevišovce odpojila.

Více zítra (19. prosince) v Břeclavském deníku