Opravy a modernizace města za desítky milionů korun. Takové jsou plány vedení radnice v Pohořelicích. Část z nich závisí na ziscích státních či evropských dotací. Práce mezitím začaly na zdravotním středisku. Náklady? Jednadvacet milionů korun. „Další tři až čtyři bude stát vnitřní vybavení," řekl pohořelický starosta Josef Svoboda.

Město se bude podílet i na protipovodňových opatřeních, jejíchž hlavním investorem se stane Povodí Moravy. „Podali jsem také žádost o dotaci na opravu památkově chráněného areálu Paarova zámečku, který by zvýšil kapacitu prvního stupně základní školy," doplnil Svoboda.

V Břeclavi se v novém roce zaměří mimo jiné na dopravu a pietní místo. Opakovaně se v plánech tamní radnice objevuje výměna zastaralých semaforů. Nechybí ani tentokrát. Břeclavští jsou ale přesvědčení, že nákladná modernizace za desítky milionů se konečně změní ve skutečnost. Úprava jedné křižovatky na hlavním tahu vyjde přibližně na tři miliony korun.

Pro zvětšení klikněte na obrázek.

Investice obcí na Břeclavsku v roce 2017.Zdroj: DENÍK/Markéta Evjáková

PŘEMĚNA NÁMĚSTÍ

Největší investicí v Břeclavi se stane nová obřadní síň na městském hřbitově, vedení radnice očekává, že padesátimilionovou sumu se podaří snížit díky výběrovému řízení. „Velká akce, která by měla být připravená už v lednu, je parkoviště u nemocnice. To rozpočtově vychází kolem dvaceti milionů," oznámil místostarosta Břeclavi Jaroslav Válka.

Podobně jako v Pohořelicích doufají v zisk dotací také v Hustopečích. Modernizovat díky nim chtějí základní školy či sportoviště.

V Mikulově ještě investice nezahrnuli do nového rozpočtu, ten budou schvalovat až v únoru. Počítají však s přebudováním někdejší hasičské zbrojnice či započetím přeměny historického Náměstí. „V diskuzi o velkých investicích ještě pokračujeme," poznamenal starosta Mikulova Rostislav Koštial.