I na dalších medailových příčkách se umístily vinařské cíle z Břeclavska. Druhá skončila Villa Daniela z příhraničních Úval, které spadají pod Valtice. Za venkovským sídlem milovníků vína se na třetí místo dostalo Café FARA, jež nachází v pozdně barokní budově v Klentnici. „Byli jsme tam s přítelkyní o prázdninách. Do Klentnice jsme se vypravili hlavně kvůli jejich kávě, která je vyhlášená, a také tamnímu muzeu kávy. Ze zahrádky byl navíc moc pěkný výhled do okolí," ocenil například Jakub Hemza z Velkých Bílovic.

Cenu Národního vinařského centra získala podniková prodejna Znovínu Znojmo 
v Louckém klášteře. Jména úspěšných cílů organizátoři zveřejnili na slavnostním vyhlášení ve čtvrtek večer na zámku v Mikulově.

O výsledcích rozhodli svými hlasy turisté. Ti vybírali mezi vinařskými cíli vytipovanými Národním vinařským centrem nebo vinařskými odborníky. „V letošním ročníku jsme poprvé rozšířili nominované TOP vinařské cíle i mimo vinařské oblasti. Tým našich odborných garantů vytipoval jedinečná místa, kde se snoubí víno a zážitek. Je to posun správným směrem," řekl Petr Psotka, ředitel Vinařského institutu, který soutěž zastřešuje.

Dvojnásobek hlasů

Anketa se těší se stále většímu zájmu veřejnosti. „Ukazuje to i počet hlasů od milovníků vína, který je letos oproti loňskému ročníku dvojnásobný," srovnával Psotka.

Turisté mohli hlasovat od počátku června do konce září. Pořadatelé přijali více než jednadvacet tisíc hlasů. Loni 
o výsledcích rozhodovalo přes jedenáct tisíc lidí. TOP cílem roku 2014 se stal valtický Salon vín, o rok dříve se z vítězství poprvé radovalo Valtické podzemí.

výsledky 2015zlatý TOP vinařský cíl:
Valtické podzemí – Vinařství Lednice Annovino (Valtice)
stříbrný TOP vinařský cíl:
Villa Daniela – venkovské sídlo milovníků vína (Úvaly)
bronzový TOP vinařský cíl:
Café Fara (Klentnice)

MICHAL HRABAL