Topná sezona dorazila už i na Břeclavsko. Přestože podle vyhlášky ministerstva obchodu a průmyslu oficiálně začíná už prvního září, velké společnosti, které dodávají teplo například do městských či družstevních bytů, začaly s jejich vytápěním až na počátku října.

„Přelom počasí byl skokový, ale nepřekvapilo nás to. Připravení jsme byli už v průběhu září. Takže jsme sledovali teploty, protože podle vyhlášky se musí zatopit, když je méně než třináct stupňů Celsia,“ vysvětlil jednatel Tepla Břeclav Milan Vojta důvod, proč spustili dodávky až kolem desátého října. Městská společnost se stará asi o patnáct set bytů, především pak na sídlišti Na Valtické.

Topení už hřeje i v Hustopečích a Pohořelicích. „Připravení jsme určitě byli, protože normálně se začíná topit i dřív. Pamatuje na to legislativa, která říká, kdy by se podle povětrnostních podmínek mělo začít. Odběr tepla je věcí komfortu bydlení nájemníků,“ potvrdil dodávky asi ve dvou stech pohořelických bytech místopředseda společnosti Vusterm Petr Navrátil.

O něco později než loni tentokrát začalo hřát topení i v Mikulově. „V loňském roce i v těch minulých letech jsme začínali topit už v září. Dá se předpokládat, že by tak mohli lidé něco ušetřit,“ myslí si vedoucí tepelného hospodářství městské společnosti Tedos, která zajišťuje teplo pro několik stovek městských a družstevních bytů v Mikulově, Petr Rampula. Jak dodal, na jaře dokonce topení vypínali už na začátku dubna oproti plánovanému konci měsíce.

close zoom_in Plyn má konkurenci

Část peněz by mohli ušetřit i lidé, kteří mají vlastní plynový kotel. Podle propočtů měsíčně až sto patnáct korun, pokud využívají plyn na topení, ohřev vody i vaření. „Plyn jsme zlevnili o tři a půl procenta. Ve třetím čtvrtletí loňského roku zákazníci zaplatili necelých jedenáct set korun za megawatthodinu, teď je to zhruba tisíc korun,“ srovnával mluvčí společnosti RWE Jiří Bezděk.

I navzdory snížení ceny ale dnes plyn ne všichni odběratelé využívají, přestože mají tu možnost. „V Pavlově plyn máme, přesto někteří lidé přecházejí zpátky na tuhá paliva,“ neskýval například před časem zklamání starosta Pavlova Vladimír Foltýn.

Zato stále větší zájem je o dřevo. Pociťují to kupříkladu na pile v Přibicích. „Zájem o dřevo je letos větší, a to asi o patnáct procent. Lidé říkají, že nejsou schopní topení s plynem utáhnout. Ale myslím si, že dřevo používají spíš jen na přitápění na podzim a na jaře,“ domnívá se majitelka pily Naděžda Lounková.

Strach z růstu nákladů při pokračující krizi má i mladá maminka Petra Pajpachová z Kostic. „Vzrůstají nám veškeré náklady, což zahrnuje i topení. Ale řešení nevidím ve dřevě, spíše v omezování spotřeby plynu. To znamená topit méně, více kontrolovat teplotu, nepřetápět a v méně chladných dnech tolik netopit,“ uvedla.

ELIŠKA WINDOVÁ
ANETA ŠEDÁ