Ta je v kabelech pod zemí i s chytrými technologiemi. Starostka Hrušek Jana Filipovičová neskrývala spokojenost.

„Znamená to pro nás modernizaci, výhody a komfort, protože veškeré inženýrské sítě týkající se elektřiny, veřejného osvětlení a dokonce i optického vlákna budeme mít v zemi. Máme k dispozici veřejné osvětlení i dodávky elektrické energie pro okamžiky, kdy se pokazí počasí a začne silně foukat vítr, což po tornádu kvůli chybějící zeleni také intenzivně pociťujeme,“ uvedla starostka Filipovičová. 

Začátkem dubna tak na Podluží končí obnova sítě v obcích, které v červnu 2021 poničilo tornádo. To na elektrickém vedení napáchalo škody za více než sto milionů korun.

„Do dvou měsíců po tornádu jsme postupně obnovili dodávky energií všem postiženým zákazníkům. Tehdy jsme za rekordně krátkou dobu postavili provizorní vedení. Souběžně se už připravovaly kabelizace, které dnes úspěšně dokončujeme,“ sdělil vedoucí správy vysokého a nízkého napětí společnosti EG.D Radek Slatinský.

Odběrná místa jsou podle něj už kompletně přepojená v Mikulčicích i Lužicích. „Provizorní vedení je odstraněné, stejně tak jako části původní sítě. V Hruškách, Moravské Nové Vsi a hodonínské části Pánov také rovněž finišujeme a od demontáže provizorního vedení nás dělí jen velmi úzká a úspěšná spolupráce s dotyčnými obcemi. Sloupy provizorní sítě tam dnes slouží teď pouze pro účely provozu veřejného osvětlení, které brání jejich demontáži,“ uvedl Slatinský.

Jak ho doplnil mluvčí Lubomír Budný ze skupiny E.ON, do níž spadá i distribuční společnost EG.D, celková výše investic do obnovy a výstavby vedení přesahuje 220 milionů korun.

„Dohromady je v regionu pod zemí pětačtyřicet kilometrů kabeláže,“ vyčíslil mluvčí Budný.

Podle vedoucího Slatinského ve všech obcích nyní funguje síť, která je více stabilní a má vyšší kapacitu. „V případě extrémní přírodní události dokáže slušně odolat rozmarům počasí, navíc je připravena i na další rozvoj obnovitelných zdrojů, především fotovoltaických elektráren. Právě jižní Morava patří mezi nejvytíženější oblasti, co se týče jejich připojování,“ dodal Slatinský.

Novou síť napájí šestnáct kioskových stanic, některé z nich vyzdobili umělci malbami typickými pro region Podluží v projektu Street Art.