Pro obviněného muže si přišli kriminalisté z Břeclavi. Případ rozkryli na základě podnětu jedné z poškozených.

„Muž se nerozpakoval využít obtížné životní situace u obyvatel postižených živelnou katastrofou. Hned v šesti případech se nabídl jako zprostředkovatel při získání dotace na obnovu bydlení ze státního fondu podpory investic,“ informoval policejní mluvčí Pavel Šváb.

Učebna Archimedes dělá z Hodonína průkopníka technologií pro chytrá města v tuzemsku.
Pomoc po tornádu. Unikátní učebnu otevřeli v Hodoníně. Je první v republice

Někdy se souhlasem poškozených, jindy bez jejich svolení řešil s úředníky proplácení dotací za odvedené práce. „Nikdo z nich v tu chvíli ale nemohl tušit, že peníze proudí za práci, která nebyla vykonána, případně se uskutečnila pouze z části. Peníze za fakturované položky inkasoval na svůj účet,“ upozornil mluvčí Šváb.

Kriminalisté společně s úředníky dali dohromady důkazy, poté si pro muže přišli a obvinili ho z podvodu. „Způsobil více než šestimilionovou škodu, další více než dvoumilionová hrozila. Obviněný je stíhaný na svobodě. Případ nadále vyšetřujeme,“ dodal mluvčí.

Street artové malby nově zdobí třináct kioskových trafostanic v obcích na Břeclavsku a Hodonínsku, které v roce 2021 zasáhlo tornádo.
Obnova po tornádu. Nové trafostanice na Podluží zdobí umělecká díla

Tornádo se prohnalo Podlužím v létě roku 2021. Zanechalo za sebou miliardové škody a šest mrtvých lidí. Zdevastovalo části Hrušek, Moravské Nové Vsi, Mikulčic, Lužic a Hodonína. Do těchto míst následně vyrazily s pomocí tisíce dobrovolníků. Na pětistupňové úrovni bylo tornádo druhé nejsilnější.