Jezírko, kameny, terasy s vinicemi, rostliny. Nový Vinařský penzion André připomíná část Itálie. Je ale moravský. 

„Zájemci se na tento kousek Toskánska mohou přijít podívat už v pondělí. Pořádáme den otevřených dveří. Od jedné hodiny odpoledne do sedmi večer. Návštěvníci si mohou prohlédnout okolí, restauraci, vinárnu, nahlédnout do ubytovací části," uvedl včera vedoucí penzionu Miroslav Vicena.

Ten je dalším krokem břeclavského podnikatele Vladimíra Poliaka k přeměně zanedbané Šlechtitelské stanice vinařské ve Velkých Pavlovicích na moderní vinařské centrum. Celkem za dvě stě milionů korun.

Podle Viceny penzion na místě vyrostl za necelé dva roky. Vytvořil asi deset nových pracovních míst.

„Celá budova i s okolím byla postavená v toskánském stylu. Kromě restaurace láká na vinárnu, vinotéku a dva luxusní apartmány vybavené stylovým selským nábytkem," pozval vedoucí penzionu.

Točité schodiště

Z restaurace lze prosklenými dveřmi vidět na sudy s vínem. Podzemní chodby zavedou hosta kolem archivních boxů s vínem až k obrovské rotundě. Tam se podává i šampaňské.

Na okolí s osázenými terasami, jezírkem a skalkami je dobrý výhled z ochozů penzionu. „Obyvateli pokoje s točitým schodištěm se odtamtud naskýtá i pohled na Pálavu, sklepy, k Podivínu a na rozhlednu Slunečná," sdělil Vicena.

Podle manažerky penzionu Hany Molákové je k dispozici dvanáct standardních dvoulůžkových pokojů, včetně bezbariérového, i dvě takzvaná studia. „Ta jsou vybavená například mikrovlnkou a varnou konvicí," vysvětlila.

Cena klasického dvoulůžkového pokoje za noc se snídaní je podle ní 1500 korun. Kromě ochutnávek vína, moravské i mezinárodní kuchyně nabídne penzion možnost pořádání svateb, pronajmutí boxů pro archiv vín i jednu originalitu med od vlastních včel.

Starosta Velkých Pavlovic Pavel Procházka považuje způsob přeměny „šlechtitelky" za obdivuhodný. „Zasazení do krajiny je nádherné. Originální, a přitom nekřičí," uznal včera.