„Nepřekvapilo mě to, dalo se to očekávat. Firma měla velké dluhy, jiná možnost asi nebyla. Pro zemědělce z regionu je to každopádně špatná zpráva. Mnozí počítali s tím, že jim pomůže zajistit odbyt,“ uvedl ředitel Úřadu práce Břeclav Lubomír Marko.

Korfil totiž od počátku vyhlašoval, že by maximum obilovin pro výrobu bioethanolu, který by se přimíchával do pohonných hmot pro motory, nakupoval právě od zemědělců z Břeclavska. Továrna měla za provozu denně spolykat až osm set tun obilí včetně kukuřice. Navíc by přinesla i nová pracovní místa pro nezaměstnané z Hustopečí a okolí.

„Byl to velký projekt, investice přes jednu miliardu korun. V době výstavby se ale změnil přístup státu k biolihu, došlo ke zhoršení podmínek, výroba už nebyla tak lukrativní. Navíc se blížila krize, takže banky začaly být opatrnější,“ zamýšlel se Marko nad důvody toho, proč firmě přerostly dluhy přes hlavu. A proč se nyní bude konkurzní správce snažit rozestavěnou továrnu, ve které chybí půlmilionová technologie, prodat.

Korfil čelil hrozbě konkurzu už od loňského jara. Od března 2009 má nad sebou soudem dosazeného insolvenčního správce Michala Zámečníka. S jeho pomocí se firma snažila prosadit reorganizační plán na záchranu pod dozorem věřitelů, kterých je zhruba osmdesát. Slibovala jim dalšího silného investora, který by pomohl s dostavbou. Marně. Přesto zůstává Zámečník optimistou.

„Jsem přesvědčený, že se investora závodu Hustopeče podaří nalézt,“ konstatoval a zcela odmítl, že by areál mohl zůstat nedokončený a bez využití. „Takovou situaci bych považoval za fatální, a to zejména ve vztahu k věřitelům. Jsem přesvědčený, že k tomu nedojde,“ vyjádřil insolvenční správce své přesvědčení.

„Je škoda, že továrna dopadla tak, jak dopadla,“ posteskl si ředitel okresní agrární komory Ladislav Sečkář, podle kterého už zemědělci ke zpožděnému projektu dávno ztratili důvěru. Jak Sečkář naznačil, část viny nese také český stát. „Všechno je otázka ceny. Pokud se bude vozit levný biolíh zvenku, těžko může náš zemědělec konkurovat. Záleží, jak se postaví stát k podpoře zemědělství,“ řekl.

Starosta Hustopečí Luboš Kuchynka pro změnu překvapil zprávou, že firma Korfil ještě boj o továrnu a její dokončení nevzdala. „Mám informace, že se proti vyhlášení konkurzu určitě odvolají. Firma to nepovažuje za uzavřené, mají za to, že postupovali správně. Nevzdávají se, budou bojovat o svá práva,“ udivil vzkazem Kuchynka.

Vyjádření zástupců společnosti Korfil se Břeclavskému deníku do nedělního večera nepodařilo získat.