„Na to, že je pět hodin, začátek programu, se nám to začíná pěkně scházet. Uvidíme večer,“ pousmála se na začátku sobotního večerního programu jedna z organizátorek slavností Zdena Šlichtová.

Opět trochu pozlobilo počasí, na které nemají ve Tvrdonicích štěstí. V minulých čtyřech ročnících totiž pokaždé zmokl nedělní průvod účinkujících. Ani letos se déšť Tvrdonicím nevyhnul. „V pátek jsme zmokli docela dost,“ uvedla Šlichtová.

Nepřízeň počasí je patrně to jediné, co organizátory slavností trápí. O návštěvníky nemají nouzi a slova chvály na úroveň tradiční akce zněla ze všech stran.

„Je tady celá řada vynikajících lidí. Moc ráda se sem vracím,“ řekla bývalá ředitelka břeclavské knihovny Marta Ondrášková, která léta na slavnostech vystupovala nejen jako zpěvačka a tanečnice souboru Břeclavan, ale několikrát uváděla i programy.

V zástupech lidí, kteří v sobotu večer obdivovali soutěže ve zpěvu, tanci a koncert Hradišťanu s Jurou Pavlicou, byli i návštěvníci z velké dálky. Až z Prahy například přijel Karel Nejedlý. „Má to vynikající úroveň. Celý tento kraj znám dopodrobna, protože jsem v Hodoníně vykonával základní vojenskou službu. Mám ho tak rád, až ho miluje. Hlavně právě úžasný jihomoravský folklór,“ svěřil se Nejedlý, který si podle svých slov rozhodně nenechá ujít ani příští ročník tvrdonických národopisných slavností.