Namísto slavnostních krojů se zaječská chasa oblékne do černého. Hodové veselí vystřídal smutek. Důvodem je pondělní tragédie, která se stala při převážení máje. Hlavní sklepník, pětadvacetiletý Martin Š. přepadl kousek za Rakvicemi za jízdy z vlečky tak nešťastně, že ho zadním kolem přejela. Svým zraněním na místě podlehl. Cyrilometodějské hody kvůli tomu v Zaječí nakonec vůbec nebudou.

„Letošní hody jsou skutečně zrušené. Se stárky jsem jednala a doporučila jim, že z etického hlediska by bylo lepší, kdyby se nekonaly. Bylo to na nich, hody totiž v Zaječí pořádají stárci a chasa. Vzhledem k tomu, co se stalo, souhlasili,“ uvedla starostka obce Jana Hasilíková.

Dobrý kamarád

Jak přiznala, nálada v obci je nyní hodně špatná. „Všichni to nesou velmi těžce. I samotná chasa. Byl to jejich dobrý kamarád, hodný kluk. Také mně, když jsem se to včera dozvěděla, se úplně podlomila kolena. Takovou hodovní tragédii nepamatuji,“ neskrývala pohnutí.

„Martina jsem znal asi pět let, díky hodům. Byl to super kluk, kterého znáš hodinu a už víš, že ho máš rád. Asi dvacet minut předtím, než se ta nehoda stala, jsme se domlouvali, že si spolu konečně na zaječské hody zazpíváme,“ smutnil také kamarád Ladislav Baloun z Rakvic.

Martin Š. byl v Zaječí stárkem už v roce 2008. Letos mu měla připadnout role hlavního sklepníka. Osudová chvíle na silnici mezi Rakvicemi a Přítlukami ale rozhodla jinak. Máju převážela skupinka šesti mladíků. Vlečku táhl traktor. Právě jeho osmadvacetiletý řidič podle policejní zprávy umožnil, aby na ní při jízdě osoby seděly, jak bývá ostatně zvykem.

Smrtelnou nehodu také proto nyní šetří služba kriminální policie a vyšetřování. Ve hře je i cizí zavinění. „Žádné trestní stíhání zatím zahájeno nebylo. Míru zavinění ukáže až vyšetřování a nařízená soudní pitva,“ sdělila policejní mluvčí Kamila Haraštová, která si na žádnou podobnou „hodovní“ tragédii v posledních letech nevzpomíná.

Obnovená tradice

Přerušenou tradici cyrilometodějských hodů obnovilo v Zaječí několik nadšenců teprve před asi dvanácti lety. Počet krojovaných párů se postupně zvyšoval s tím, že letošních šestnáct dvojic mělo být novodobým vrcholem. Loni bylo párů pro srovnání čtrnáct, předloni deset.

„Obec se snažila k obnovení tradice přispět, plnila roli garanta hodů. Nakoupili jsme například několik obecních krojů, aby stárci nemuseli všechny někde shánět. Pomohli bychom také, kdyby třeba nevyšlo počasí a stárci s chasou potřebovali něco doplatit. Zatím to ale vždycky zvládli. Bohužel to, co se stalo v pondělí, už nevrátíme,“ posteskla si v úterý Hasilíková.

Zároveň také připustila, že by krojovaní mohli s odstupem uspořádat nějakou menší akci místo zrušených hodů. „Možná udělají později zábavu v krojích, na jeho památku. Ale o tom se teprve budeme bavit až po pohřbu,“ řekla zaječská starostka.