Břeclavský deník zjistil, že pozemky, na nichž stojí strojírenský podnik Tranza, překvapivě disponuje z větší části jiný vlastník. Získal je jako dědictví.

Strojírenské společnosti, která v Břeclavi působí mnoho let, patří v této chvíli zhruba jedna třetina pozemků rozlehlého areálu. Předseda představenstva Tranzy Jaroslav Dostál se ale odvolal na zjištění majitele pozemků z listu vlastnictví. Výpis z katastru nemovitostí prý potvrdí, že patří Tranze. „Vím jen, že je tam nějaký nevypořádaný vztah – dědické řízení,“ doplnil Dostál.

Příslušný list vlastnictví skutečně potvrdil nevypořádaný vztah, o němž Dostál mluvil, ale nejedná se o nic zanedbatelného. Právě naopak. Pozemek o rozloze téměř dvou a půl tisíce metrů čtverečních vlastní Ludmila Talábová z Poštorné. Získala jej právě na základě zmiňovaného dědického řízení. Její podíl představuje šestnáct čtyřiadvacetin, tedy dvě třetiny rozlohy celého areálu.

„V roce 2006 se ozvali noví majitelé Tranzy, kteří chtěli přes zlínskou realitku tento pozemek koupit,“ řekla Talábová. Nabídka, se kterou vedení podniku prostřednictvím realitní kanceláře přišlo, ale podle ní nebyla taková, jak by se na tak lukrativní pozemky slušelo. „Podali jsme návrh na nájemní smlouvu. Dosud jsme ale nedostali žádnou odpověď,“ dodala Talábová, podle níž se strojírenská společnost zatím neměla k placení nájmu a dala najevo pouze pouze zájem o koupi jejího podílu.

Tranza už letos na jaře skoupila menší parcely od dalších majitelů pozemků, kteří k nim přišli stejně jako žena z Poštorné – z dědictví po manželech Pochylých. „Z Tranzou jsem podepsala dohodu, že jejich podíly nebudu chtít odkoupit,“ dodala Talábová, která se nyní chce dobrat nějakého řešení.
Strojírenská firma se zatím pomalu ale jistě chystá přestěhovat do nových prostor v areálu bývalé Fruty v Lednici. Podle vyjádření ředitele Tranzy Antonína Pokorného to aleh ned tak nebude. Stěhování zatím brzdí rozjetá výroba s velkým počtem nasmlouvaných zakázek…

Více v Břeclavském deníku ve středu 26. září