Pupeční šňůrou byla po dlouhá léta spojena Tranza s Břeclaví. Areál firmy, známé dříve pod názvem Transporta, ale brzy osiří. Společnost se totiž rozhodla vyměnit staré sídlo v centru města za nevyužitý areál bývalé lednické Fruty, který koupila od Hamé.
„Současné prostory jsou pro nás stále více těsné. A rozšiřovat se není kam. Navíc jsme uprostřed města, což je z hlediska dopravy dost nešťastné,“ přiblížil důvody odchodu ředitel firmy Antonín Pokorný.
Od lednického areálu si Tranza slibuje lepší zázemí a větší výrobní plochy. Stěhování, které se týká asi dvou set strojů, má začít na přelomu srpna a září. Do sousední obce se do konce roku přesune i všech sto padesát zaměstnanců. „Naším zájmem je udržet každého, lidé jsou pro firmu klíčoví. Proto jsme nechtěli nikam daleko. Jsme připraveni řešit i dopravu na jednotlivé směny,“ řekl Pokorný.
Už nyní je ale jasné, že zejména pracovníci z Břeclavi nejsou ze stěhování nadšení. První už oznámil, že do Lednice nepůjde. A další dávají najevo nevoli. „Když bude teplo, pojedu na kole, ale přes zimu se dojíždění prodraží. Kdyby nás aspoň něco přidali na jízdné,“ posteskl si svářeč Jaroslav Kundera z Břeclavi.
Podobný názor má i Miloš Trčka. „Lednice sice není tak daleko, ale já jsem z Týnce, takže se to nasčítá. Vydělám stejně, ale projedu víc,“ uvedl.
Odchod úspěšné firmy, která je jedním z hlavních evropských výrobců válečků pro dopravníkové systémy do dolů a hutí, kupodivu přiliš nevadí břeclavské radnici. „Pokud se Tranza přestěhuje o deset kilometrů dál, zaměstnanost to nijak neovlivní. Je to jejich volba, město je nemělo důvod přemlouvat,“ sdělil místostarosta Zbyněk Humlíček.