Je to závislost. A trochu móda. „Ale prospěšná,“ říkají běžci.

Karolína Bártová z Velkých Pavlovic je jednou ze stovek lidí, kteří se na Břeclavsku našli v náročném způsobu trávení volného času. Běhá. V ulicích. V přírodě. Neodmítá ani účast na závodech. „Z běhání se stal boom. Začalo se tomu věnovat mnoho lidí, což je dobře. Má to smysl. Běhání je přínosné pro zdraví a pohodu,“ vyzdvihla Bártová, pro niž se kombinace běžeckých bot a zrychleného tepu stala závislostí.

Tvrdí, že někdy až trochu nepříjemnou. „Když si na to zvyknete a pár dní nejdete, začne vám pohyb chybět. Jste nervózní a začnou u mě i výčitky svědomí, že bych měla zase vyběhnout,“ řekla s úsměvem.

PŘEKONÁNÍ LIMITŮ

Na Břeclavsku není zdaleka sama, kdo takovému způsobu trávení volného času propadl. Přibývá běžců i akcí, které mají kromě závodů na nejrůznějších tratích také společenský přesah. I mezi amatéry jde o dosažený čas v cílí, zároveň si však více užívají pobyt v přírodě i překonávání vlastních limitů. Novinkou v letošním kalendáři je událost v Boleradicích: Běh do lesa.

Akci v sobotu pořádá nadšenec Leo Čermák. Start a cíl je na fotbalovém hřišti. „Spousta lidí začala běhat třeba jen okolo svých domů. Manuálních prací postupně ubývá, a to i na vesnicích. Lidi se chtějí hýbat. Běhání je jednoduché, skoro nic k tomu není potřeba, časově nejde o nic náročného. Souhlasím s tím, že jde o boom,“ myslí si Čermák.

Ilustrační foto
Běhání? Relaxace, u které si pročistím hlavu, říká zakladatel Běhu do lesa

Těžko zpochybnitelnou výhodou je volba a prostředí. Běhat lze téměř kdykoliv a kdekoliv. A výbava? Mnohdy stačí jen tričko a kraťasy. „Úplně šetřit by se ale nemělo na botách. Přesto i ty se dají pořídit za dobrou cenu do dvou tisíc korun,“ poznamenala Bártová.

Na běžecký fenomén reagují také obchodníci. Specializované zboží nabízí řada kamenných i webových obchodů. Třeba Martina Kudláčková z řetězce Sportisimo tvrdí: „O běžecké vybavení je určitě větší zájem než v minulosti. Podle toho se snažíme i upravit, respektive rozšířit nabídku.“

Firma cílí právě na lidi, kteří mají běh jako koníček. Spolupracuje tak třeba s pořadateli série závodů pod názvem RunCzech. Dohodu stvrdili až do roku 2020. „Jde nám hlavě o pozitivní emoce závodníků,“ dodala Kudláčková.

Ilustrační foto.
Areál břeclavského cukrovaru? Ve hře jsou byty, hotel i domov důchodců