„Vinařstvím žije celá naše rodina. Od prací ve třiapůlhektarovém vinohradě přes sklep až po vedení degustací. Soutěžím jako je Královna vín ale nikdo z naší rodiny příliš nehoví. Vše vzniklo spíše shodou okolností," přiznává skromně sympatická brunetka.

O titul Královny vín se mohou ucházet pouze dívky a ženy ve věku od sedmnácti do pětadvaceti let, které pochází z vinařské rodiny a svou prací jsou spojené s pěstováním hroznů, výrobou a obchodem s vínem a dalšími produkty révy vinné.

„S přihláškou přišel taťka, protože loni poprvé nezvítězila studentka vinařské školy. Já měla zrovna zkouškové období a ležela v učebnicích, tak jsem si vyplněním přihlášky udělala volnou chvilku ve studiu. Až nedávno mi došlo, že už se soutěž blíží a asi bych se měla nějak připravit," překvapuje mladá žena, která ve čtvrtek oslaví třiadvacáté narozeniny.

Nelehká degustace

Soutěž má jasně daná pravidla. Teoretické znalosti z vinohradnictví a vinařství prověřil test a pohovory před porotami. Ty zajímal také vztah soutěžících k vínu. Nechyběla ani degustace vín k určení tří charakteristic­kých odrůd.

„Nejmíň jistá jsem si byla právě při degustacích. Při odborných a technologických znalostech jsem spoléhala na to, co vím z domova. Taťka totiž učí na vinařce ve Valticích. Když dojde domů naštvaný, že ve škole rozdával pětky, zkouší aspoň nás," směje se při odhalení svého vinařského vzdělání.

Mezi sedmi adeptkami na Královnu vín byla Osičková jedinou soutěžící, která nestuduje valtickou „vinařku". Podle ní tak byla konkurence silná.

„O přestávkách se holky stresovaly tím, co měly špatně v testu a těžkými otázkami. Já si raději četla knížku. Trému jsem dostala až v okamžiku, kdy mi dali na hlavu královskou korunku a všichni mě začali fotit. Vůbec jsem to nečekala," zavzpomínala na brněnský galavečer, který zaštítil Martin Maxa.

Po překvapení, které královnu doprovázelo ještě na následném juvenále, přišla radost až v rodné obci. „Všichni známí mi doma začali psát a volat s gratulacemi. Postupně si to uvědomuji. Být královnou je fajn," neskrývá radost studentka mezinárodních vztahů na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Přestože je od politologie vinařství poměrně vzdálené, novopečené královně se daří obojí skloubit. Postavení českého a moravského vinařství v Evropě se věnovala v bakalářské práci, za rok na téma naváže i v diplomce. Do budoucna pravděpodobně oba zájmy přerostou v profesi.

„Vítězství mě překvapilo i proto, že jsem jako soutěžící za Vinařství Jaroslav Osička obhajovala takzvané autentisty. Ti jdou ve vinařství proti proudu a odmítají zbytečné zásahy do výroby vína," dodává ještě.

Královna vín má nejraději Tramín od svého otce nebo básnického vinaře Bogdana Trojaka. Ochutnávku z rodinné produkce vinné královny s její účastí lidé zažijí na tradiční akci Ze sklepa do sklepa ve Velkých Bílovicích. A to už 23. března.