Děda je podle ní po mrtvici, tato choroba mu nenávratně poškodila mozek. Trpí kvůli tomu demencí. „Občas se přitom stane, že se jeho stav náhle zhorší: nechce si vzít léky, vzteká se a rozbíjí věci. Naposledy si na to vzal dokonce sekyru. Když jsme se ho ale snažili zastavit, obrátil ji pro-ti nám,“ vzpomíná Romana. Uklidnili ho až záchranáři. Senior pak strávil dva týdny na psychiatrii.

Razantní nárůst

Podobných případů přibývá. Psychiatrické nemoci, jako je třeba právě demence, už se staly dokonce třetím nejčastějším důvodem pro výjezd záchranky: siréna kvůli nim zahouká více než 45tisíckrát ročně. Vyplývá to z posledních dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Přitom ještě před čtyřmi lety řešili záchranáři o pětinu méně takových telefonátů.

S péčí, kterou lidé dostanou v nemocnicích ve svém okolí v Česku, jsou celkem spokojení.
Kam potečou peníze z pojištění? Rozhodovat už měli klienti

Odborníci očekávají, že počty psychiatrických pacientů v sanitkách záchranářů budou ještě narůstat. „S tím, jak populace stárne, se dá totiž předpokládat, že přibude  i množství těchto zásahů,“ říká mluvčí pražské záchranky Jana Poštová. Nejčastějšími klienty záchranářů jsou totiž podle ní právě senioři nad  70 let. V této věkové kategorii přitom trpí demencí každý třináctý. Mezi osmdesátníky je to dokonce každý pátý.

Nová epidemie

„Kromě demence plní statistiky záchranářů hlavně lidé se schizofrenií,“ dodává Poštová. Nespadají sem ale pokusy  o sebevraždu, které se evidují zvlášť: podle posledních dat jich záchranáři řešili 4674.

Obézní děti v McDonaldu ilustrační foto
Nadváha u dětí: Obézním chlapcům se tělo mění k dívčímu, zjistili vědci

Profesor psychiatrie Jiří Raboch upozorňuje, že pomoc odborníka kvůli nějaké duševní poruše potřebuje alespoň jednou za život 2,8 milionu Čechů. Toto číslo ale bobtná. „Za patnáct let budou depresivní poruchy vůbec tou největší zátěží, se kterou se bude lidstvo potýkat,“ řekl.